Geleneksel konut dokularının sürdürülebilirliği: Bergama örneği
Traditional housing patterns sustainability: The case of Bergama
- Tez No: 297123
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Farklı zaman dilimlerinde oluşmuş toplumlar tarihsel süreç içinde yaşadıkları mekânları kendi yaşam biçimlerine göre şekillendirmişlerdir. Bu toplumlar zamanla yokolup gitmişlerdir. Fakat kendilerine ait yaşama biçimlerini, ekonomik sosyal geçmişlerini gelecek kuşaklara aktarmışlardır.Bergama, yüzyıllar önce oluşmuş, günümüze kadar gelen çok katmanlı tarihi kent dokusuna sahip ve bütünüyle bir kültür mirası olan özgün bir kenttir. Kent tarihsel süreç içerisinde üstüste eklenerek türemiş ve içiçe geçmiş mülkiyet sınırlarına sahip özgün bir dokuya hâkimdir.?Geleneksel Konut Dokularının Sürdürülebilirliği: Bergama Örneği? isimli çalışma Bergama geleneksel kent dokusu üzerinde yeralan çalışma alanı içerisinde geleneksel konut dokularının devamlılığının sağlanması amacına yönelik yapılan bir doku tespiti çalışmasıdır. Öncelikle tezin ana içeriğini oluşturan doku, kent dokusu, konut dokusu ve geleneksel doku kavramları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Seçilen çalışma alanı üzerinde mevcut doku durumunun tespiti amacıyla arazi çalışmaları yapılmıştır. Kentsel Sit alanı ve Etkilenme geçiş alanında yer alan çalışma alanında sokak dokusu, geleneksel dokuda kent peyzajına katkıda bulunan öğeler ele alınmış, alan içerisinde farklı yapı adaları üzerinden seçilen çıkmaz sokaklar yapı-parsel-sokak ilişkisi açısından detaylı olarak incelenmiştir. Günümüz hâl-i hazır haritasıyla Bergama Belediyesi'nden temin edilen 1965 yılı hal-i hazır haritası karşılaştırılarak dokunun korunmuşluk ve değişim durumu tespit edilmiştir.Tez çalışmasında geleneksel dokunun özgünlük durumunun tespiti yapılmış, dokunun değişimine ve bozulmasına sebep olan dış etkenler; planlar değerlendirilmiştir. İmar planlarının etkilenme bölgelerindeki geleneksel doku özellikleriyle etkileşimi doku bütünlüğünde, sokak - parsel - yapı ölçeğinde değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda geleneksel dokunun kullanıcı bilinçsizliği, imar planı uygulamalarından olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde geleneksel dokuların yaşatılması ve sürekliliğinin sağlanması amacına yönelik olarak yaklaşımlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Places they live in different time zones in the process of historical societies formed and shaped by their life styles. Breaking these communities have gone over time. But their own forms of life, economic, social histories delegate to future generations.Pergamon, formed centuries ago, until today, and all of the multi-layered fabric of the historic city with a unique cultural heritage of a city. Derived by adding the city in the historical process and nested on top of an original property boundaries of the pattern is dominant.“Traditional Housing Patterns Sustainability: The Case of Bergama,”Pergamon's work on the traditional urban pattern of traditional houses located within the study area in tissues in a tissue for the purpose of ensuring the continuity of the work of detection. First, the thesis constitute the main contents of the texture, urban pattern, housing pattern and concepts of the traditional pattern is discussed in detail. Selected studies were carried out over the area of land in order to determine the status of existing pattern. Urban Sites involved in the transition area and working in the field of interaction in the street pattern, traditional pattern contribute to urban landscape elements are considered dead-end streets within the area selected on the different building-blocks in terms of plot-street relationship examined in detail. Today's state of ready-i map of Bergama Municipality map obtained by comparing the year 1965, ready to tap the state-i being protected and change the status has been determined.In thesis study, originality of case of traditional pattern have been detected, external factors and plans which have caused changings and degradation of tissue have been evaluated. Interaction of features of traditional pattern in the regions of interaction of development plans have been evaluated with tissue integrity and scale of street-parcel-structure. As a result of this evaluation, user's unconciousness of traditional pattern have negatively effected applications of development plans that has been detected.In conclusion part some approaches are detected for aim which are traditional pattern can be perpetuated and continuity.