Otobüs şasi sistemi imalat sürecinde ölçülen parametrelerin istatistiksel özellikleri
Statistical specifications of measured parameters in the process of manufacturing bus frame systems
- Tez No: 297141
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BOZACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İstatistik, belirli bir amaç için veri toplama, tablo ve grafiklerle özetleme, sonuçları yorumlama, sonuçların güven derecelerini açıklama, örneklerden elde edilen sonuçları kitle için genelleme, özellikler arasındaki ilişkiyi araştırma, çeşitli konularda geleceğe ilişkin tahmin yapma, deney düzenleme ve gözlem ilkelerini kapsayan bir bilimdir. Belirli bir amaç için verilerin toplanması, sınıflandırılması, çözümlenmesi ve sonuçlarının yorumlanması esasına dayanır.Bu tezde, otobüs şasi sistemleri üretimi yapan bir firmada tespit edilen hataların istatistiksel özellikleri araştırılmıştır. Amaç tespit edilen hataların belli bir nedene dayalı olup olmadığını görmektir ve hataların istatistiksel özelliklerinin değerlendirilmesi ile problemleri görmeyi ve karar almayı daha kolaylaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Statisticsis a science that covering the principles of collecting data for a particular purpose, tables and graphs summarizing, interpreting the results, explanation of the degree of confidence in the results, generalizing results from samples, researching the relationship between the features, forecasting of future on various topics, test editing and observation. Based on the collection of data for a particular purpose, classification, analysis, interpretation of results.In this thesis, statistical properties of detected faults investigated in a company engaged in the production of bus chassis systems. The goal is to see if the detected faults based on the specific cause or not and with evaluation of the statistical properties of faults seeing problems easily and decision making more simple.