Dört rotorlu insansız hava aracının modellenmesi ve simülasyonu
Modelling and simulation of a four rotor unmanned air vehicle
  1. Tez No: 297152
  2. Yazar: MEHMET NURULLAH TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VASFİ EMRE ÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde giderek önemi artan insansız hava araçları, (İHA) insanın çalışmasının tehlikeli olduğu ya da insansız çalışma gerektiren pek çok alanda kullanılmaktadır. Birçok avantajından dolayı dört rotorlu hava aracı olan quadrotor insansız hava araçlarında tercih edilmektedir. Akademik çevrelerce araştırma konusu olan ve güncelliğini koruyan quadrotor ile ilgili birçok modelleme ve kontrol uygulamaları yapılmaktadır.Bu çalışmada, dört rotorlu insansız hava aracının matematik modeli Newton ? Euler metodu ile incelenmiş, bilgisayar ortamında matematik model kurulmuştur. Aracın kontrolü için PID ve bulanık mantık denetleyicileri model üzerinde denenmiştir.Ayrıca bu çalışma kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği'ne bağlı Araştırma Laboratuvar'ında kurulu olan İnsansız Dört Rotorlu Hava Araçları için Değişken Serbestlik Dereceli Yere Sabit Deney Düzeneği üzerinde çalışılmış, quadrotorun kontrolü için tasarlanan denetleyiciler deney düzeneği üzerinde de denenmiştir.Son olarak bilgisayar ortamındaki tasarlanan denetleyicilerin benzetim sonuçları ile deney düzeneği üzerindeki sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, unmanned air vehicles (UAV) becoming increasingly important, have been used in many areas which are dangerous for human beings or required unmanned operations. Due to its numerous advantages quadrotor as unmanned air vehicle is prefered for unmanned air vehicle. Many modelling and control studies and researches have being done regarding quadrotor which is research subject in academic area and keeps its up to dateIn this work, four rotor air vehicle?s mathematical model has been examined using Newton ? Euler method and it has been simulated in computer. For vehicles control, PID and fuzzy logic controllers have been tested on the model.Moreover, as part of this work, researches have been done on Experimental Stationary Quadrotor with Variable Degree of Freedom set up in Research Laboratory affiliated to Yıldız Technical University Mechanical Engineering Department and designed controllers for quadrotor have been tested on this test bed.Lastly, results of designed controllers implemented on computer have been compared for those implemented on test bed.