Literatürde önerilen enine donatısız betonarme kiriş çatlama kesme mukavemeti bağıntılarının güvenilirliğinin olasılıksal yöntemlerle irdelenmesi
Assessment of reliability of existing equations predicting the cracking shear strength of a reinforced concrete beam without stirrups by using probabilistic methods
- Tez No: 297155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yapı tasarımında; yapıya ömrü boyunca etki edecek kuvvetlerin dikkate alınması ve yapı için olası göçme mekanizmalarından, yapıların belirli bir oranda uzak kalmasının sağlanması gerekir. Göçme türlerinden biri olan kesme kuvveti ve eğilme momenti etkisiyle oluşan kesme kırılması gevrektir, bu göçme türünün yapılarda meydana gelmesi istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle elemanların kesme mukavemetleri, her zaman eğilme mukavemetlerinden yüksek tutulmalıdır.Günümüze kadar yapılan deneysel ve teorik çalışmalarda, betonarme kirişlerin eğik çatlama ve göçme kesme mukavemetini tahmin etmek için literatürde çok sayıda bağıntı önerilmiştir. Bu çalışmada, enine donatısız betonarme kiriş çatlama kesme mukavemeti bağıntılarının güvenilirliğine ilişkin performans fonksiyonlarının tanımlanmasında, literatürden alınan enine donatısız betonarme kiriş çatlama kesme mukavemeti bağıntıları kullanılmıştır. Performans fonksiyonu rastgele değişkenlerinin istatistiksel bağımsız olduğu kabülüne göre, kiriş toplumuna ilişkin kesme kırılması olasılığı ve kesme güvenilirliği değerlendirilmiştir. Değerlendirmede, deneysel sonuçları literatürden alınan, geometrik ve malzeme özellikleri değişken kirişler seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the design of a structure, it is required to consider the loads to which the structure is subjected to during its lifetime and to provide that the structure remains far from its collapse state. Shear failure due to shear force and bending moment, which is one of the collapse mechanisms, is brittle, and it is not desired to be occured in structures. Therefore, the shear strength of a structural member should be greater than its flexural strength.In the experimental and theoretical studies avialable in the literature, numerous equations for predicting the cracking shear strength and the ultimate shear strength of reinforced concrete beams are proposed. In this study, the equations predicting the cracking shear strength of a reinforced concrete beam available in the literature are used in defining a performance function related to the reliability of those equations. Assuming that random variables of the performance function are independent, the probability of shear failure and safety against shear are assessed. In the assessment, the beams with various geometrical and material properties, which are used for assessing the equations predicting the shear strength in the previous studies and whose experimental results are available in the literature, are used.