Literatürde önerilen betonarme kiriş kesme mukavemeti bağıntılarının güvenilirliğinin olasılıksal yöntemlerle irdelenmesi
Assessment of reliability of existing equations predicting the shear strength of reinforced concrete beams by using probabilistic methods
  1. Tez No: 315989
  2. Yazar: ALİ OSMAN KACEMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yapısal sistemlerde güvenilirlik, yapısal sistemin ve sistemi oluşturan elemanların kapasitelerinin (R), yapı ömrü süresince oluşabilecek maksimum yük etkilerini (S) karşılamada yeterli olduğunun gösterilmesi ile sağlanabilir. Kapasitenin istemden büyük olması durumu (R>S) güvenilirliği, tersi olarak (RS) olayını gerçekleştirecek koşulların yerine getirilmesini sağlamak veya bunu güvence altına almaktır. Bu gibi durumlarda, yapısal güvenilirlik; yaklaşık olasılıksal yöntemler olarak nitelendirilebilen ikinci moment yaklaşımları ile tahmin edilebilir. Bu çalışmada, enine donatılı betonarme kiriş kesme mukavemeti bağıntılarının güvenilirliğine ilişkin performans fonksiyonlarının tanımlanmasında, literatürden alınan betonarme kiriş kesme mukavemeti bağıntıları kullanılmıştır. Performans fonksiyonu rastgele değişkenlerinin istatistiksel bağımsız olduğu kabülüne göre, kiriş toplumuna ilişkin kesme kırılması olasılığı ve kesme güvenilirliği değerlendirilmiştir. Değerlendirmede, deneysel sonuçları literatürden alınan, geometrik ve malzeme özellikleri değişken kirişler seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reliability of a structural system can be provided by ensuring that the capacities of the structural system and the members constituting the structural system (R) are adequate for resisting the maximum load effects that can occur in its lifetime. While capacity being larger than demand (R>S) corresponds to a reliable system, demand being larger than capacity (S>R) means collapse. The objective of reliability analysis is to meet the requirements essential for providing (R>S). In those cases, structural reliability can be predicted by second moment approaches that can be approximate probabilistic methods. In this study, the equations predicting the shear strength of a reinforced concrete beam with stirrups available in the literature are used in defining a performance function related to the reliability of those equations. Assuming that random variables of the performance function are statistically independent, the probability of shear failure and the shear reliability of reinforced concrete beams are assessed. The beams with various geometrical and material properties, whose experimental results are available in the literature, are used in this assessment.