Raylı bir taşıtın dinamik modelinin oluşturulması ve titreşim kontrolü
Dynamic modeling and vibration control of a rail vehicle
- Tez No: 297154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında; bir lokomotifin 54 serbestlik dereceli dinamik modeli, Matlab-Simulink yazılımında SimMechanics araçları ( SimMechanics Toolbox ) kullanılarak kurulmuş, farklı bozucu ray girişleri için kabin hareketleri incelenmiş ve bulanık kontrolcü ( Fuzzy Logic ) uygulanarak aktif titreşim kontrolü yapılmaya çalışılmıştır.Matlab-Simulink yazılımı, Simmechanics araçları ile mekanik sistemlerin dinamik modellemesi ve analizine esnek ve kolay bir yöntem sunmaktadır. Bu amaçla ilk yapılması gereken; mekanik sistemin elemanlarını, birbirleri ile olan etkileşimlerini, özelliklerini ve bozucu etkileri doğru ve eksiksiz bir şekilde saptamak ve fiziksel modelini çıkarmaktır. Sonrasında Simmechanics modelini kurmak, tanımlamalarını yapmak ve sonuçları yorumlamak kalmaktadır.Çalışmamda, Atalay (2009)' un yüksek lisans tezinde kullandığı dinamik model referans alınıp sırasıyla; Simmechanics modeli kurulmuş, bulanık mantık kontrolcü uygulanmış ve kontrollü-kontrolsüz sonuçlar karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the context of this thesis, 54 DOF dynamic model of a locomotive was established in Matlab-Simulink with SimMechanics toolbox. Vibrations that caused by lateral and vertical rail disruptive functions, were simulated and active vibration control was made with Fuzzy Logic Control.In Matlab-Simulink software, SimMechancis Toolbox offers an easy and flexible method for dynamic modelling and analysis of a mechanical system. With this goal first step is that physical features of machine parts should be determined exactly and interactions between them should be examined carefully. Then easily, SimMechanics model can be set up and physical features of machine parts can be defined.In this study, a dynamic model studied by Atalay (2009) before, was used. Respectively SimMechanics model was establihed, active vibration control was made, controlled and uncontrolled results were compared.