GNSS ağlarından üretilen sanal referans istasyonu (VRS) verilerinin kalite kontrolü ve doğruluk araştırması
Investigation of the quality control and accuracy of the VRS data obtained from GNSS network
  1. Tez No: 297164
  2. Yazar: MAHMUT OĞUZ SELBESOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN SOYCAN, DOÇ. DR. İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde yaygın Şekilde kullanım alanı bulan GNSS teknolojisi ile cm mertebesinde anlık konumlamaya olanak sağlayan tekniğin ilki, 1990'lı yılların başından bu yana kullanılan klasik RTK tekniğidir. Bu tekniğin jeodezik amaçlı yapılan çalışmalardaki dezavantajı, referans istasyonu ile gezici alıcı arasındaki mesafe arttığında, atmosferik etkilere, yörünge parametre hatalarına ve diğer hata kaynaklarına bağlı olarak anlık konumlama hatasının büyümesidir. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde ortaya çıkan Ağ-RTK yapısında anlık konumlama tekniği ile atmosferik etkilerin ve yörünge parametre hatalarının modellenmesi sayesinde mesafeye bağımlılığın büyük oranda ortadan kalktığı söylenebilir. Tez çalışmasının konusu olarak, Ağ-RTK tekniğinin düzeltme hesaplama yöntemlerinden sanal referans istasyonu (VRS) yönteminin doğruluğu ve kalite kontrolünün yapılmasına yönelik uygulamalar ve analizler yapılmıştır. Bu uygulamalar kapsamında, ülkemizde var olan, TUSAGA-Aktif ağı, İSKİ UKBS ağı, İGNA ağı ve Japonya Geonet ağı kullanılmıştır. İlk uygulama olarak TUSAGA-Aktif ağı noktaları kullanılarak İSKİ-UKBS ağının noktaları üzerine gerçek zamanlı sanal gözlemler üretilmiş ve bu noktaların eş zamanlı statik ölçüleri kullanılarak sıfır baz vektörü çözümü yapılmıştır. İkinci uygulamada TUSAGA-Aktif ağı noktaları kullanılarak İGNA ağına ait 6 noktada sanal gözlemler oluşturulmuş ve eş zamanlı olarak bu noktalarda statik ölçüler yapılmıştır. Bu noktalarda da sıfır baz çözümü yapılarak değerlendirmeler yapılmış ve sonuçları verilmiştir. Geonet ağında ise, sanal referans istasyonu yönteminin üçgen kenarlarının uzunluğuna göre doğruluğu test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the first widely used real time positioning technique of the GNSS technology with cm-level accuracy is the RTK technique, which has been applied since the beginning of the 1990s. The disadvantage of this technique in geodetic applications is the increase of the resulting positioning error due to atmospheric effects, orbit parameter errors and other error sources while the reference station and rover is over longer distance. It can be said that the distance based errors are highly abated by means of modeling the atmospheric effects and orbit parameter errors with Network RTK of real time positioning technique which has arised in recent years.In this thesis, the investigation of the quality control and accuracy of the VRS data obtained from GNSS Network are done by the help of the case studies. In the concept of this study, the TUSAGA Active Network, İSKİ UKBS Network and İGNA Network from Turkey and also Japanese Geonet Network are implemented. In the first study, the real time virtual observations on ISKI-UKBS Network stations based on TUSAGA Active Network are produced, and by the use of the synchronous static observations, the zero baseline vectors are solved. In the second study, the virtual observations on 6 points included in IGNA Network based on TUSAGA Active Network are achieved and synchronous static observations are done.The analyses for these points are obtained by the zero baseline vector solutions. In the last study for the Geonet Network, the accuracy limits based on the triangle edge distances of the virtual reference station method are tested.