Mühendislik problemlerinin çözümünde kullanılan sayısal yöntemlerin karşılaştırılması en hızlı ve en uygun algoritmanın bulunması
Comparison of numerical methods used solving engineering problems presence of the fastest and most appropriate algorithm
- Tez No: 297163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ŞAHİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı mühendislik problemlerinin çözümünde kullanılan sayısal yöntemlerin belirli türlerini ele alıp çözüm metodolojisini anlamak, bir uygulama üzerinde performans ve hata paylarını incelemektir.Tezin ilk kısmında matematik modelleme ve mühendislik problemlerine uygulanması hakkında geniş bilgi verilmiştir. Sonraki bölümde tek ve çok adımlı nümerik metotlara giriş yapılmış, bu metotlar hakkında teorik bilgiler aktarılmıştır. Tezin bir sonraki bölümünde bir elektrik devresi problemi tanımlanmış ve bahsi geçen yöntemlerle çözümleri irdelenmiştir. Çözümlerden elde edilen verilere göre eğriler çizdirilmiştir. metotların çözüm performansları ve hata miktarları tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur.Sonuç kısmında gerçekleştirilen çözümler hakkında tablolar ve grafiklerden de yararlanılarak çıkarımlarda bulunulmuş ve hız, performans ve iterasyon sayısı bakımından en uygun metotlar tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is present certain types of numerical methods for solving engineering problems, to understand the methodology of the solution, on an application to examine the performance and the error margins.In the first part of the thesis on the application of mathematical modeling and engineering problems are given extensive information. The only entry made in the next section and multi-step numerical methods, these methods were transferred to the information about the theoretical. An electrical circuit to the next section of the thesis mentioned methods, solutions to problems identified and discussed. Curves drawn according to data obtained from the solutions. amounts of performance and error methods to the solution presented in tables and graphs.In conclusion on the tables and graphs about the solutions making use of the inferences made and the speed, performance and the most appropriate methods have been identified in terms of the number of iterations.