Rüzgar enerji sistemlerinde güç kontrol yöntemleri
Power control techniques of the wind energy conversion systems
  1. Tez No: 297168
  2. Yazar: MERTCAN ATALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN MEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda, CO2 salımı ve küresel ısınmaya karşı duyarlılık her geçen gün artmaktadır. Bunun sonucu olarak tüm dünya ülkeleri, enerji politikalarını sürdürülebilir ve temiz kaynakların kullanılmasına yönelik revize etmektedirler. Son on yıldaki gelişmesinden de anlaşılacağı üzere en büyük talebi rüzgâr enerjisi görmüştür. Gelişen güç elektroniği teknolojisinin avantajlarını da bünyesine katarak rüzgâr enerjisi, önümüzdeki yıllarda da cazibesini sürdürecektir.Bu çalışma kapsamında, rüzgâr enerjisi sistemlerinde kullanılan güç elektroniği dönüştürücüleri ve kontrol yöntemleri incelenmiştir. Sistem, 1,5 MVA nominal gücünde ve şebekeye bağlı bir tasarımdır. Başlıca bileşenleri; rüzgâr türbini, KMSG, AC/DC dönüştürücü, DC bara, DC/AC dönüştürücü, filtre endüktansı, opsiyonel transformatör, çeşitli sensörler ve koruma ekipmanlarından oluşmaktadır.Tüm sistem Matlab/SIMULINK ortamında modellenmiştir. Simülasyonlar, 480V, 600V ve 2400V fazlar arası gerilim değerleri için üç farklı topolojide tasarlanmıştır. Sistem boyutlarına simülasyonlar sonucunda karar verilmiş ve değişik topolojilerin davranışları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, by getting more sensitive to CO2 emission and global warming, all the developed and developing countries around the world are revising their energy policies by making room for sustainable and clean energy sources in it. With the increasing trend of wind energy, it can be easily seen that the most preferred clean energy source is wind. Furthermore, it is quite obvious that wind energy will maintain its vantage by incorporating power electronics technologies.In an effort to give an insight about the process with some critical steps and related iterations, this study aims to present the considerations that should be taken into account in the design of a 1.5 MVA wind power generation plant and its utility interface. The system consists of wind turbine, surface mounted permanent magnet synchronous generator(PMSG), AC/DC converter, DC link, DC/AC converter, transformer, inductor, various sensors and protection equipments.Entire system is implemented in Matlab/SIMULINK. Three options for utility voltage level are specified at the beginning of the investigation and these are 480V, 600V and 2400V line to line voltages. These levels dictate the voltage levels for the rest of the system. Comparisons are made to observe the impact of grid voltage level on the system cost and performance.