Tedarik zinciri yönetiminde optimal depo yeri seçimi
Optimal warehouse location selection in supply chain management
- Tez No: 297194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Günümüzün rekabetçi ortamında, malların hammadde üreticilerinden, üretim tesislerine, ara mamül imalatçılarına, bitmiş ürün fabrikalarına, bu noktalardan dağıtım merkezlerine (DM), perakendecilere ve müşterilere etkin ve etkili hareketi çok önemli bir hale gelmiştir. Bu pazar dinamikleri altında, emtia ve enerji fiyatlarındaki küresel dalgalanmanın sonucunda şirketlerin tedarik zincirlerini başarı ile yönetebilmeleri, kendilerini kar merkezi olarak konumlandırmaya devam etmeleri ve hayatlarını devam ettirebilmeleri adına büyük önem arzetmektedir. Tedarik zincir yönetim stratejisi oluştururken, tedarikçiler, imalatçı, distribütör, perakendiciler ve müşteriler gibi farklı temel hedefleri olan aktörlerin de varlığı hesaba katılmalıdır. Bu bağlamda amaç, tedarikçilerden son kullanıcılara kadar akışın bütünleşik olarak sağlanması, tesislerin kurulum, işletim maliyetleri ile dağıtım maliyetlerinin toplamının minimize edilmesi ve tüm sistem için en iyi stratejiyi oluşturma adına sistemin optimizasyonuna ulaşmaktır. Çalışmamızda, üretim tesislerinin konum ve kapasiteleri ile bitmiş ürünü talep eden müşterilerin konum ve taleplerini deterministik kabul ederek, bu talebi sistem üzerindeki maliyet yükünü minimize edecek şekilde yanıtlayabilecek sayı, lokasyon ve ölçekte depo yeri seçimi ele alınmıştır. DM'lerin konumlandırılmasında, çok aşamalı, çok ürünlü, çok dönemli karma tam sayılı bir üretim-dağıtım modeli önerilmiştir. Bu model dahilinde DM'ler, farklı kapasitelerde işletilebilecek, çalışmanın yapıldığı zaman ekseni süresince, açılıp kapanmasına ve ölçek değiştirmesine izin verilebilecek şekilde kurulmuştur. DM'ler için farklı stratejiler Insight Firması'nın ticari bir optimizasyon yazılımı (SAILS®) ile gerçek veriler ile farklı senaryolar altında çalıştırılmış ve farklı senaryolar için stratejilerin performansları karşılaştırılmıştır. SML yaklaşımının diğer stratejilerden tüm senaryolarda daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s competetive environment, effective and efficient transfer of goods from raw suppliers to production facilities, from production facilities to distribution centers (DC), wholesalers and customers becomes very essential. Due to the flactuation in commodity prices and energy costs, management of supply chain activities plays significant role, which enable the companies to position themselves as s profit center and survive financially under tough market dynamics. While structuring supply chain management strategy, the planner should take into account other players such as; suppliers, manufacturers, distributors, wholesalers and customers, who have different objectives. Therefore the objective should be set as to achieve an integrated flow from suppliers to customers that minimizes fixed and operational costs of facilies plus transportation costs between these nodes and reach global optimal to constitute best strategy for entire system. In our study, location and capacity of production facilities and location and demand of customer nodes are assumed as determitistic. Under these assumptions, total system was analyzed to satisfy customer needs with best combination of DCs in terms of location, number and capacity that delivers minimum total cost. While locating DCs, a multi-echelon, multi-product, multi-period mix integer model was proposed for production and distribution systems. Within this model, DCs can be operated with diverse scale, capacity and cost structure. During time span, model permits opening, closure and modification of the scale of each DC. Different strategies for DCs are implemented and run under different scenarios via an optimization package, Insight?s SAILS ®, with real data. The performance of strategies under different scenarios is compared. It is found that ?SML? approach performs better than other strategies under all scenarios.