Tedarik zinciri gelir yönetiminin bir unsuru olarak lojistik sektörü depo işletmeciliği için dinamik fiyatlama model önerisi ve bir uygulama
Income as an element of supply chain management logistics industry warehouse management and dynamic pricing model proposal for an application
  1. Tez No: 495623
  2. Yazar: CELİL DURDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tedarik zinciri gelir yönetiminde depolama fiyatlarının belirlenmesi alanında akademik çalışma eksikliğinin tespitiyle hareket eden çalışma, lojistik hizmet sunan işletmelerin hem kendileri hem müşterileri hem de tedarik zincirindeki diğer paydaşlar için en uygun depolama fiyatını belirlemelerinde onlara yardımcı olacaktır. Çalışma ile tedarik zinciri yönetiminin yüksek getiri hedefine dönemsel farklılıklar veya ürün çeşidinin özelliklerine göre uyarlanabilecek dinamik bir fiyatlama modelinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Çalışma dinamik fiyatlama modelini lojistik sektörü paydaşlarının depolama gereksinimlerine özgü hususları da ekleyip ortaya konulan dinamik fiyatlama modelinin rekabet ortamına nasıl bir tepki vereceğini de Unity oyun tabanlı simulasyon uygulaması ile oyun şeklinde göstermektedir. Ayrıca fiyatlama modelinin gerçek depolama fiyatları karşısındaki durumları da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study; based on lack of academic studies in the setting of storage prices in supply chain revenue management, logistics service providers will assist them in determining the optimal storage price for themselves and for customers and other stakeholders in the supply chain. The aim of this study is to establish a dynamic pricing model that can be adapted to include seasonal differences or the characteristics of the product range for the revenue maximization of the supply chain. The study shows how the dynamic pricing model, including the specific requirements of the storage needs of the logistics sector stakeholders, will respond to the competitive environment in the form of a game with the Unity simulation when using the dynamic pricing model. It also assessed the pricing model versus the actual storage prices.