Tedarik zinciri yönetiminde dağıtım gereksinim planlaması
Distribution requirements planning ın supply chain management
- Tez No: 211866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZBir tedarik zinciri; tedarikçiler, imalatçılar, dağıtıcılar, toptancılar, perakendeciler gibi çeşitli iş aktörlerinden oluşan bir ağda, hammadde temininden ürünlerin son tüketicilere dağıtım ve pazarlanmasına kadarki tüm iş süreçlerinin birlikte uyum içinde hareketini sağlamak üzere, malların ve bilginin akışını yöneten bütünleşik bir sistem olarak tanımlanabilir. Tedarik zinciri yönetiminde son ürünlerin müşteriye dağıtımı önemli bir rol oynamaktadır. Birçok perakendeciye mal ikmal eden depo, sınırlı bir kapasiteye sahip olmasından dolayı, optimum dağıtım ihtiyaç planlaması TZY'nin önemli bir konusu haline gelmeye başlamıştır.Bu çalışmada, tedarik zincirinin önemli bir halkası olan dağıtım ve dağıtım gereksinim planlama konusu incelenmiştir. Dağıtım gereksinim planlama hakkında fazla kaynağa ulaşılamadığından bu konu daha çok uygulamayla açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda dağıtım gereksinim planlamasına tam zamanında yaklaşımı getirilerek, bununla ilgili uygulama yapılmıştır. Uygulamada Lingo programı kullanılmıştır. Uygulamanın sonucunda fazaladan veya eksik tedarik edilen ürünlerin miktarları minimize edilerek, optimum bir maliyet bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA supply chain can be defined as an integrated system, which manages information and physical distribution, in order to synchronize a series of business processes from the supply of raw materials and components to delivery of finished products through end customers in a network that includes various business actors such as suppliers, manufactures, distributors and retailers. The distribution of finished goods to customers plays an important role in supply chain management. A warehouse can replenish multi-retailers according to their requirements. Owing to the limited supply capacity in each warehouse, an optimal distribution requirements planning is a complex topic in SCM.In this study, distribution and distribution requirement planning were examined that are the important ring of the supply chain. It was not reached so many source about distribution requirements planning, because of this, this subject was explained by practice about DRP. At the end of the study, approach of JIT distribution requirements planning was brought and about this a practice was done. In this practice, Lingo program was used. At the end of the practice, oversupply and undersupply amount of products were minimized and optimum cost was found.