Trombositten zengin fibrin ile tedavi edilen çekim soketlerindeki osteoblastik aktivitenin sintigrafik olarak incelenmesi
Scintigraphic evaluation of osteoblastic activity in extraction sockets treated with platelet rich fibrin
  1. Tez No: 297202
  2. Yazar: ÖZGÜR BAŞLARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL TÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Diş) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Trombositten zengin fibrin'in (TZF) erken dönem kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin sintigrafik yöntemlerle teknesyum-99m metilen difosfanat kullanarak , ayrıca panoramik filmlere ve periodontal iyileşmeye bakılarak 3. molar diş çekim soketlerinde değerlendirilmesiBireyler ve Yöntem: Çift taraflı gömülü veya yarı gömülü vertikal veya hafif mezio-anguler mandibular 3. molar dişi bulunan 20 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların sağ ve sol 3. molar dişleri aynı seansta çekilmiştir. TZF bu seansta hazırlanarak bu çekim soketlerinden herhangi birine konulurken diğer çekim soketi boş bırakılmıştır. 1 ve 3 ay sonra hastalar çağrılarak periodontal indekslerine bakılmış, panoramik filmleri ve sintigrafik görüntülemeleri alınarak soketler arasındaki iyileşme farklılıkları gözlenmiş ve TZF'in etkisine bakılmıştır.Bulgular: Çekimleri takip eden 1. ve 3 . aylarda, TZF uygulanan ve TZF uygulanmayıp boş bırakılan çekim soketleri arasındaki ortalama teknesyum-99m metilen emilimlerine bakıldığında soketlerdeki kemik iyileşmesinin önemli bir farklılık göstermediği izlenmiştir. Panoramik filmlere ve periodontal olarak cep derinliklerine bakıldığında da önemli bir farklılık izlenmemiştir.Sonuç: Vertikal veya hafif mezio-anguler gömülü 3. molar çekim soketleri çekimi takiben 1 ve 3 ay sonra incelendiğinde TZF'nin kemik iyileşmesini arttırdığı izlenmemiştir. TZF'nin kemik iyileşmesi üzerindeki etkileri daha fazla araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of platelet-rich fibrin (PRF) on the early bone healing process with bone sinticraphy based on technetium-99m methylene diphosphonate uptake, panoramic radiographs and periodontal healing in third mandibular molar extraction sockets.Patients and Methods: Twenty patients with bilaterally vertical or mild mezio-angular impacted or semi-impacted third mandibular molars were included in the study. The right and left impacted third molars were surgically removed in the same session. PRF was randomly administered into one of the extraction sockets, whereas the contralateral sockets were left untreated. At first and third months after the surgery, sintigrams were obtained to evaluate sintigraphic differences between PRF treated and non-PRF-treated sockets. In the same follow-up session, panoramic radiographs were also obtained and periodontal pocket depth was measured to evaluate healing potentials between the two sockets in the patients.Results: The average increase in technetium-99m methylene diphosphonate uptake as an indication of enhanced bone healing did not differ significantly between PRF treated and non-PRF-treated sockets first and third months postoperatively. Besides panoramic radiographs and periodontal pocket depth measurements did not reveal a significant difference in healing.Conclusion: PRF might not lead to enhanced bone healing in vertical or mild mesio-angular impacted third molar extraction sockets at post-operative first and third months. The effect of PRF on bone healing process should be furtherly investigated.