Benzen ve hidrokinonun megakaryositopez ve trombositopoeze etkileri
- Tez No: 8788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Benzen ideal bir eritici olması nedeniyle sanayide çok fazla kullanılmaktadır. Yaklaşık yüzyıldır hemopoietik sistem Üzerindeki toksik etkileri bilinen "benzen ve metabo litlerinin,megakaryositopoez ve trombositler üzerine olan etkilerinin incelenmesi sınırlı kaldığından bu çalışma ya pılmıştır. Belirli süreler içinde 50 ve 100 mg/kg hidro kinon ile 100 mg/kg benzen uyguladığımız farelerin trombo sit değerlerinde % 50 megakaryosit değerlerinde % 70 e va ran azalmalar görülmüştür. Eritrosit sayılarında çeşitli dalgalanmalara rağmen % 60 'a varan düşüşler saptanmıştır. Benzen ve metabolitlerinin, mitotik aktivitesi olan öncü hücreler üzerinde toksik etki gösterdikleri, bu etkileri- ninde metabolitlerin DNA ve RNA'ya kovalent olarak bağ lanması sonucu oluştuğu yapılan çalışmalarla ortaya kon muştur. Megakaryosit ve trombosit sayılarındaki bu azal malar bize, benzen ve hidrokinonun mitotik aktiviteye sa hip öncü megakaryositik hücrelerde DNA ve RNA sentezi in- hibisyonuna yol açarak megakaryositopoezi yada gelişmiş megakaryositik hücrelere etki ederek trombositopoezi bas kıladığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Since it is an ideal solvent, "benzene is widely used in industry. Eventhough the toxic effect of benzene on hemopoietic cells is known for over a hundred year, the studies investigating the similar effects on megakaryocy- topoiesis or thrombocytopoiesis are Yery limited in number. Therefore, the effects of benzene (100 mg/kg body weight) and hydroquinone (50 or 100 mg/kg) injections were investi gated on mice for nine days. There was seen a reduction of about 50 $> and 70 # in the numbers of platelets and megakaryocytes, respectively. In aggrement with previous studies, there were fluctuations and decrease of about 60 fo in the number of erythrocytes. It has been shown that benzene and its metabolites exert their cytotoxic effects by covalent binding to DNA and RNA of hemapoietic progenitor cells with a mitotic activity. The reduction in the num bers of megakaryocytes and platelets in this study suggest that benzene and hydroquinone may have the similar effects on megakaryocytopoiesis and/or thrombocytopoiesis by inhi biting the synthesis of MA and RITA in the megakaryocyte progenitors and/or mature megakaryocytes.