Polimer ve cam iyonomer kaplı kök kanal dolgu maddelerinin apikal sızdırmazlık, bağlanma dayanımı ve dentin tübül penetrasyonu yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of apical sealing ability, bond strength and dentine tubule penetrations of polymer and glass ionomer coated root canal filling materials
- Tez No: 297211
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÇALT TARHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, EndoRez, Activ GP ve Smartseal'ın apikal sızdırmazlık, bağlanma dayanımı ve dentin tübül penetrasyonlarının, AH 26 ile kıyaslanarak incelenmesini ve yüzey gerilimi düşük sıvı kullanılmasının sıvı penetrasyon yöntemi üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada toplam 172 adet, yeni çekilmiş tek köklü insan dişi kullanıldı. Tüm dişlerin koronal kısımları uzaklaştırıldı. Hazırlanan 80 kök kanalı apikal sızdırmazlık testi için, GT dönen Ni-Ti eğe sistemi ile genişletildi ve şu şekilde 4 gruba ayrıldı (n=20); Grup 1: EndoRez, Grup 2: Activ GP, Grup 3: Smartseal ve Grup 4: AH 26. Koronal kök kanal dolguları uzaklaştırılarak apikalde 4 mm kanal dolgusu bırakıldı. Örneklerin apikal sızıntısı, sıvı penetrasyon yöntemi ile önce distile su, ardından yüzey gerilimi düşük sıvı kullanılarak 1. ve 6. saatte ölçüldü. 72 diş bağlanma dayanımı ve dentin tübül penetrasyonu testleri için RaCe Ni-Ti dönen eğe sistemi ile genişletildi. Bağlanma dayanımı testi için 40 diş gelişigüzel seçildi ve daha önce belirtildiği gibi 4 gruba ayrılarak dolduruldu. Kök kanallarından, koronalden apikale doğru 1 mm kalınlığında 2'şer kesit alındı (n=20) ve `push-out' bağlanma dayanımı testi uygulandı. Kalan 32 prepare edilmiş diş, dentin tübül penetrasyonunun değerlendirilmesi için daha önce belirtildiği gibi 4 gruba ayrıldı (n=8). Kök kanalları Rodamin B ile işaretlenmiş kök kanal dolgu patları ile dolduruldu. Kök kanallarının orta üçlüsünden alınan 1 mm kalınlığındaki kesitler CLSM ile görüntülendi ve dentin tübül penetrasyon uzunluğu, alanı ve yüzdesi hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; Wilcoxon, Kruskall-Wallis, Dunn's Test, McNemar ve Ki- kare testleri kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre, yüzey gerilimi düşük sıvı, distile sudan belirgin olarak daha fazla sayıda örnekte sızıntı tespit etti (p=0,001).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate apical sealing ability, bond strength and dentine tubule penetration of EndoRez, Activ GP and Smartseal compared to AH 26 besides, to investigate the efficiency of the use of a low surface tension liquid in fluid penetration method. Recently extracted single rooted 172 human teeth were used in this study. All teeth were decoronised. 80 decoronised teeth were prepared by using GT rotary Ni-Ti file system for the apical sealing test and assigned into 4 groups as follow (n=20); Grup 1: EndoRez, Grup 2: Activ GP, Grup 3: Smartseal ve Grup 4: AH 26. Coronal root canal fillings were removed leaving 4 mm filling apically. Apical leakage of the specimens were tested by fluid penetration method initially with distilled water and then with low surface tension liquid in 1 and 6 hours. 72 teeth were prepared by RaCe rotary Ni-Ti file system for bond strength and dentine tubule penetration tests. 40 teeth were randomly selected for bond strength test and assigned into 4 groups in the manner described previously. 2 slices in 1 mm thickness were obtained from coronal to the apical (n=20) and `push-out? test was performed. Remaining 32 teeth were assigned into 4 groups as in the manner previously described (n=8). Root canals were filled by using the root canal sealers marked with Rhodamin B. Slices in 1 mm thickness obtained from the middle third of the root were imaged under CLSM and dentine tubule penetration depth, area and percentage were measured. The data were analysed by Wilcoxon, Kruskall-Wallis, Dunn?s Test, McNemar and Chi-Square tests. According to the results low surface tension liquid detected significantly more leaking samples than distille water (p=0,001).