Gebelerde preeklampsi oluşumunda bazı diyetsel faktörlerin, antropometrik ölçümlerin ve biyokimyasal parametrelerin olası ilişkisinin araştırılması
To investigate the possible relationship between the development of preeclampsia in pregnant and some dietary factors, anthropometric measurements and biochemical parameters
  1. Tez No: 297232
  2. Yazar: ŞERİFE ÖZLEM ÖZPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. GÜLHAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, sağlıklı ve preeklamptik gebelerin beslenme durumu arasındaki olası farklılıkları belirleyerek, preeklampsi oluşumu arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde preeklampsi tanısı almış 30 gebe ve sağlıklı 30 gebe üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın genel planında gebelerin sosyodemografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri ile beraber bazı biyokimyasal bulguları karşılaştırılmıştır. Preeklamptik gebelerin sağlıklı gebelere göre eğitim seviyesi ve sosyoekonomik düzeyi daha düşük bulunurken, toplam gebelik sayısı ve son iki gebelikleri arasındaki süre benzer bulunmuştur (p>0.05). Preeklamptik gebelerin beden kütle indeksi (BKİ) ortalaması ve obezite görülme oranı sağlıklı gebelere göre dahafazla bulunurken, fiziksel aktivite düzeyi (PAL) değerlerinin önemli oranda düşük olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the relationship between the formation of pre-eclampsia by comparing healthy women and preeclamptic women who have different nutritional status. The study was carried out on 30 preeclamptic pregnant women and 30 healthy women admitted at the Zekai Tahır Burak Women Health Education and Research Hospital. Pregnant women were compared the sociodemographic characteristics, anthropometric measurements, dietary habits, physical activity levels with some biochemical findings at the general plan of the survey. While the level of education and socioeconomic status of preeclamptic women was found to be lower when compared to the healthy pregnant women, there was no significant difference in the time between the last two pregnancies and the total number of pregnancies (p>0.05) .