10-12 yaşlarındaki öğrencilerin saldırganlık eğilimleri ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining aggressiveness tendencies of students aged between 10-12 and influential factors
- Tez No: 297233
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma 10-12 yaşlarındaki öğrencilerin saldırganlık eğilimleri ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma iki evrede gerçekleştirilmiştir. İlk evrede ?Saldırganlık Ölçeği?nin geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış, geçerli ve güvenilir olduğu saptanmıştır. Ölçeğin alt ölçeklerinin güvenirliği için Cronbach Alpha Katsayıları; ?Saldırganlık Bunalımı? (SB) 0.595, ?Yansıtılmış Saldırganlık? (YS) 0.512, ?Kendine Yönelik Saldırganlık? (KYS) 0.493, ?Prososyal Saldırganlık? (PS) 0.390, ?Antisosyal Saldırganlık? (AS) ise 0.412 olarak bulunmuştur. Araştırmanın ikinci evresinde evreni bir ilköğretim okulundaki 10-12 yaşlarındaki öğrenciler oluşturmuş, ayrıca örneklem seçilmemiş, 90 öğrenci ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Veriler ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Saldırganlık Ölçeği? ile toplanmış, SPSS 16.0 istatistik yazılım programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde İlişkisiz Örneklemler t-testi, Kruskal Wallis Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin saldırganlık alt ölçekleri puan ortalamaları SB için 44.52±8.94, YS için 43.07±8.12, KYS için 14.29±4.12, PS için 28.50±5.18, AS için 23.91±6.45'dir. Öğrencilerin saldırganlık alt ölçeklerinin puan ortalamaları ile cinsiyet, anne ve babanın eğitim durumu, kronik hastalık olması, ailede çocuğun kararlara katılımı, anne ve babanın çocuğa kızdıklarında verdiği tepki, anne ve babanın birbirlerine kızdıklarında gösterdikleri tepki, babanın sigara kullanımı, anne ve babanın çocuğa ceza vermesi, anne ve babanın çocuğa karşı tutumu ile istatistiksel anlamlılıkta bir fark olduğu ancak çocuğun yaşı, aile tipi, kardeş sayısı, doğum sırası, anne ve babanın yaşı, çalışma durumu, babanın işi, çocuğun ve annenin sigara kullanımı ile istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Saldırganlığı etkileyen faktörlerle ilgili öğrenci ve ailelerine danışmanlık hizmetlerinin planlanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to determined aggressiveness tendencies of students aged between 10-12 and influential factors. The research has two stages. In the first stage, the validity and reliability of the ?Aggressiveness Scale? has been worked on, and it has been determined that it is valid and reliable. The Cronbach?s Alpha coefficients for the subscales has been found as; 0.595 for ?Aggression Anxiety? (AA), 0.512 for ?Projected Aggression? (PA), 0.493 for ?Self Aggression? (SA), 0.390 for ?Prosocial Aggression? (PSA), 0.412 for ?Antisocial Aggression? (ASA). In the second stage of the research, the universe consisted of students aged between 10 and 12 in a primary school, no other sample has been chosen and the research has been carried out with 90 students. The data was collected with a ?Personal Information Form? and an Aggressiveness Scale. The data has been analyzed by using the statistics software SPSS version 16.0. Independent Samples t- test, Kruskal-Wallis Test and Mann Whitney U Test have been used to analyze the data. According to research results, the aggressiveness subscale average points of the students are 44.52±8.94 for AA, 43.07±8.12 for PA, 14.29±4.12 for SA, 28.50±5.18 for PA and 23.91±6.45 for ASA. It has been determined that there is a statistically significant difference between the aggressiveness subscale average points of the students and gender, parents? educational level, presence of a chronic diseases, involvement of the child in the family decisions, parents? reactions when they get angry with the child, father?s tobacco consumption, if parents punishing the child and parents? attitudes toward the child. Statistically significant difference has not been found between the average points and the child?s age, family type, sibling count, birth sequence, parents? ages, parents? employment status, father?s job, child and mother?s tobacco consumption. Planning counseling services for students and their families about factors influencing aggressiveness is suggested.