Diabetes mellitus ve glukoz metabolizması bozukluğu olan hastalarda kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve sağlık statüsünün karşılaştırılması
A comparison of muscle strength, functional capacity and health status in patients with diabetes mellitus and impaired glucose metabolism
- Tez No: 297245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İNAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Family Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) olan bireyde hastalığa ait mikro ve makrovasküler komplikasyonlar nedeniyle kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve sağlık statüsü azalmaktadır. Bozulmuş glukoz metabolizması (BGM) olan bireylerde Tip 2 DM gelişme riski yüksektir. Tip 2 DM ve BGM olan bireylerde kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve sağlık statüsünü karşılaştıran çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Tip 2 DM ve BGM olan olguların kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve sağlık statülerinin karşılaştırmaktır. Çalışmaya 20 Tip 2 DM ve 20 BGM olan birey alındı. Periferal kas kuvveti dinamometre ile, fonksiyonel kapasite altı dakikalık yürüme testi (6DYT) ile değerlendirildi. Genel yaşam kalitesini değerlendirmek için Nottingham Sağlık Profili, hastalığa özel yaşam kalitesini değerlendirmek için ise Diyabet Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Tip 2 DM ve BGM olan bireylerin diz ekstansörleri, kalça ekstansörleri, omuz abdüktörleri ve dirsek fleksörleri kas kuvveti, 6DYT mesafesi, genel ve hastalığa özel yaşam kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In individuals with Type 2 Diabetes Mellitus (DM), muscle strength, functional capacity and health status decrease because of micro and macrovascular complications. Individuals with impaired glucose metabolism (IGM) are at high risk of developing Type 2 DM. There is a lack of study in the literature comparing muscle strength, functional capacity and health status in individuals with Type 2 DM and IGM. The purpose of this study, was to compare muscle strength, functional capacity and health status in patients with Type 2 DM and IGM. 20 subjects with Type 2 DM and 20 subjects with IGM participated in the study. Peripheral muscle strength was assessed using a hand held dynamometer and functional capacity was assessed using a six minute walk test (6MWT). General quality of life was determined using the Nottingham Health Profile and disease specific quality of life was evaluated using the Diabetes Quality of Life Survey. There were no statistically significant differences in knee extension, hip extension, shoulder abduction and elbow flexion muscle strength, 6MWT distance, general and disease specific quality of life between subjects with Type 2 DM and IGM (p>0.05).