Hemşirelerin sahip oldukları güç ve etkileyen faktörlere ilişkin görüşleri
Nurses? views on their power and affecting factors
  1. Tez No: 297244
  2. Yazar: SEHER BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERGÜL DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin sahip oldukları güç ve bu gücü etkileyen faktörlere ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara İlinde iki devlet hastanesi, iki üniversite hastanesi ve iki özel hastane olmak üzere toplam altı hastanede yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, bu hastanelerde çalışan 297 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Güç Soru Formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 15.0 Windows paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U testi ve Kruskall Wallis Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Bireysel güç açısından; karizmatik güç için hemşirelerin % 41.8'i, ikna gücü için % 53.2'si, özdeşlik gücü için % 43.4'ü ve uzmanlık gücü için % 41.4'ü kendilerini epey güçlü olarak değerlendirmiştir. Kurumsal güç açısından; ödüllendirme gücü için hemşirelerin % 44.1'i, yasal güç için % 34.7'si, ve bilgi gücü için % 32.7'si kendilerini epey güçlü olarak değerlendirmiştir. Ceza gücü için hemşirelerin % 29.6'sı kendilerini orta derecede güçlü olarak değerlendirirken, kaynak gücü için % 48.1'i kendilerini güçsüz olarak değerlendirmiştir. Karizmatik, ikna, özdeşlik gücünü olumlu etkileyen faktörlerin başında ?kişisel faktörler? gelmektedir. Uzmanlık gücünü etkileyen faktörlerin başında ise ?eğitim? gelmektedir. ?Kişisel faktörler? ödüllendirme, ceza, bilgi ve kaynak gücünü olumlu etkileyen faktörlerin de başında gelmektedir. Yasal gücü en fazla olumlu etkileyen faktör, ?eğitim?dir. Hemşirelerin %67.3'ü, bireysel gücün artırılmasına yönelik ?her zaman bir amaç ve hedef belirleme ve bu doğrultuda hareket etme? ile ?bilgi ve becerilerini artırabileceği fırsatları araştırma? önerilerini getirmiştir. Kurumsal gücü artırmaya yönelik ise; hemşirelerin %43.8'i ?kurumsal güç kaynaklarını bilme ve kullanma? ve %38.7'si ?üst yönetim ile iyi ilişkiler geliştirme?yi öneri olarak getirmişlerdir. Araştırma sonuçlarına göre; hemşirelerin güçlendirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a descriptive study to examine nurses? views on their power and affecting factors. The study was conducted at six hospitals including two Ministry of Health hospitals, two university hospitals and two private hospitals. Sample was consisted of 297 nurses. Data was collected through Demographic Data Sheet and Power Question Form which was developed by researcher. SPSS 15.0 was used for statistical analysis. Descriptive statistics, Kruskal Wallis test and Mann-Whitney U test were used for data analysis. % 41.8 of nurses for charismatic power, % 53.2 of nurses for persuasiveness power , % 43.4 of nurses for referent power , % 41.4 of nurses for expertise power assessed themselves as very powerful in terms of personal power. %44.1 of nurses for reward power, % 34.7 of nurses for legitimate power, % 32.7 of nurses for information power assessed themselves as very powerful, % 29.6 of nurses for coercive power assessed themselves as moderately powerful and % 48.1 of nurses for sources power assessed themselves as powerless in terms of positional power. Personal factors were the most positive affecting factor on nurses? charismatic, persuasiveness and referent power. Education was the most affecting factor on nurses? expert power. Personal factors were also most positive affecting factor on nurses? persuasiveness, coercive, information and sources power. Education was the most positive affecting factors on nurses? legitimate power. % 67.3 of nurses suggested ?having always a purpose and objectives and acting accordingly? and ?seeking research opportunities for increasing the knowledge and skills? to increase personal power. %43.8 of nurses suggested ?being aware of and using institutional power sources? and %38.7 of nurses suggested ?developing good relations with top management? to increase positional power. According to results of this study, recommendations were stated for empowering nurses.