Lokalize renal kitle nedeniyle cerrahi uygulanan hastalarda radikal nefrektomi ile nefron koruyucu cerrahinin glomerüler filtrasyon oranı üzerine etkileri
The effect of radical vs nephron sparing surgery on glomerüler filtration rate for the patients who underwent surgery for localized renal mass
  1. Tez No: 297263
  2. Yazar: AHMET GÜDELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, radikal nefrektomi (RN) ile nefron koruyucu cerrahinin (NKC) uzun dönem böbrek fonksiyonları üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda Ocak 1990 - Nisan 2011 tarihleri arasında renal kitle nedeniyle ameliyat edilen 1016 hastaya ait veriler retrospektif olarak toplanmıştır. Tanı anında metastatik olduğu bilinen 78 olgu çalışma dışı tutulup, 938 hastanın verileri incelenmiştir. Çalışmaya alınan olguların 579'u (%61,7) erkek ve 359'u (%38,3) kadındır. 624 olguya (%66,5) RN, 314 olguya (%33,5) NKC yapılmıştır. Hastaların ortalama yaş ve takip süresi RN yapılan grupta 56,07±12,21 yıl ve 46.7±51.2 ay iken, NKC uygulanan grupta 51,87±12,25 yıl ve 39.9±48.9 aydır. RN ve NKC uygulanan grupta erkek/kadın oranı 1.61 ve 1.62'dir. İnsidental başvuru oranları %43 ve %67,9 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to analyse the effect of radical nefrectomy (RN) and nephron sparing surgery (NSS) on long term renal functions. Data of 1.016 patients who underwent surgery for renal mass at Hacettepe University School of Medicine Department of Urology between January 1990 and April 2011 were collected retrospectively and 938 patients with complete follow up data were included in the study. 78 patients with metastasis at the admission were excluded. Male to female ratio was 579/359. The rate of RN and NSS was 66,5% (n:624) and 33,5% (n:314), respectively. The mean age and follow up for RN and NSS group were 56,07±12,21 years, 46.7±51.2 months and 51,87±12,25 years, 39.9±48.9 months, respectively. Male to female ratio in the RN and NSS group were 1.61 and 1.62, respectively. The rate of incidental diagnosis were 43% and 67%, respectively. The mean radiological tumor size were 75±33,5 mm and 37,8±26 mm, respectively (p60 to the level of