Wolff-Parkinson-White sendromlu çocuk hastaların klinik ve elektrofizyolojik çalışma ile değerlendirilmesi
Clinical and electrophysiological evaluation of pediatric Wolff-Parkinson-White patients
- Tez No: 297262
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Wolff-Parkinson-White (WPW) sendromu elektrokardiyografide (EKG) kısa PR aralığı ve delta dalgasının görüldüğü, paroksismal supraventriküler taşikardilere neden olabilecek bir sendromdur. WPW sendromlu hastalarda seyrek olarak ani ölüm görülebilir. Çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Kardiyoloji Ünitesi'nde WPW tanısı ile elektrofizyolojik çalışma uygulanan 109 hastanın bulguları değerlendirildi.109 hastadan 82'si taşikardi, 14'ü senkop yakınması ile başvururken 13 hasta asemptomatikti. Taşikardi ile başvuran 82 hastadan 6'sında, senkopla başvuran 14 hastadan 5'inde ve asemptomatik 13 hastadan 1'inde elektrofizyolojik çalışmada atriyal fibrilasyon uyarıldı. Atriyal fibrilasyon uyarılan 12 hastanın 2'sinde atriyal fibrilasyon ventriküler fibrilasyona (VF) dönüştü. VF uyarılan hastalardan birinin başvuru yakınması senkop ve geçirilmiş VF iken, diğeri asemptomatikti. Elektrofizyolojik çalışmalarda aksesuvar yol yerleşimi 54 (%49.5) hastada septal, 28 (%25.7) hastada sol taraflı, 12 (%11) hastada sağ taraflı, 8 (%7.4) hastada ise birden fazla idi. Yedi (%6.4) hastada aksesuvar yolların yerleşimi belirtilmemişti. 109 hastadan 92'sine intakardiyak elektrofizyolojik çalışma ve/veya ablasyon uygulandı, 8'inde (%8.6) atriyoventriküler blok riski nedeniyle ablasyon denenmedi. Ablasyon uygulanan hastalarda başarı oranı %90.5 bulundu. Rekürrens nedeniyle 18 hastaya birden çok sayıda ablasyon işlemi uygulandı.Çalışmamızda izlemde 109 hastadan 2'sinde VF görülmüş olması çocukluk yaş grubunda WPW seyrinin çok risksiz olmadığını düşündürtmektedir. WPW sendromlu hastaların seyrek de olsa ani ölüm riski taşımaları nedeniyle EKG'de WPW paterni saptanan tüm hastalar elektrofizyolojik değerlendirme ile risk belirteçleri yönünden araştırılmalıdır. Risk saptanan hastalarda uygulanacak ablasyon ile olası ani ölümler önlenebilir
Özet (Çeviri)
Wolff-Parkinson-White (WPW) syndrome presents with paroxysmal supraventricular tachycardia and is characterized with the electrocardiographic (ECG) findings of a short PR interval and a delta wave. Sudden cardiac death can rarely be the first presenting symptom. An analysis of the data of 109 patients diagnosed with WPW syndrome who underwent electrophysiological evaluation in Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Pediatrics, Pediatric Cardiology Unit was performed. Of the 109 patients, 82 presented with tachycardia, 14 with syncope; 13 of the patients were asymptomatic. Atrial fibrillation was induced in 6 of the 82 tachycardia patients, 5 of the syncope patients and 1 of the asymptomatic patients. Induced atrial fibrillation degenerated to ventricular fibrillation (VF) in two of the patients. Of the two patients that VF was induced one was asymptomatic and the other had VF that resulted in syncope as the first clinical finding. The accessory pathways were septal in 54 (49.5%), left sided in 28 (25.7%), right sided in 12 (11%) and multiple in 8 (7.4%) patients. The accessory pathway localization was not specified in 7 (6.4%) patients. Intracardiac electrophysiologic study was performed in 92 patients and ablation was not attempted for risk of atrioventricular block in 8 (8.6%). Success rate of ablation was 90.5%.18 patients required multiple ablations for recurrence.Induction of VF in 2 of the 109 patients in our study suggests that the prognosis of WPW in children is not as benign as once it wasthought to be. All of the patients with WPW pattern on ECG should be electrophysiologically assessed and risk stratified. Ablation of the patients with risk factors can prevent sudden death in this population.