Serebral anevrizmaların vasküler rekonstrüksiyon cihazı eşliğinde koil embolizasyon tekniği ile tedavisinin kısa ve uzun dönem takip sonuçları
Short and long term follow-up results of stent-assisted coil embolization technique of inracranial aneurysms
  1. Tez No: 297265
  2. Yazar: NURSEL YURTTUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Geniş boyunlu intrakraniyal anevrizmaların tedavisinde stent eşliğinde koyil embolizasyon tekniği alternatif bir endovasküler tedavi seçeneği oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı intrakraniyal anevrizmaların tedavisinde stent eşliğinde koyil embolizasyon tekniğinin güvenlik, efikasite, kısa ve uzun dönem anjiyografik takip sonuçlarını sunmaktır. İki yüz elli sekiz hastaya ait 280 anevrizma, stent eşliğinde koyil embolizasyon tekniği ile tedavi edildi. Yüz seksen altı anevrizma (%66.4) küçük, 78 anevrizma (%27.9) büyük ve 16 anevrizma (%5.7) dev boyuttaydı. İki yüz elli beş anevrizma (%91) geniş boyunlu, 23 anevrizma (%8.3) dar boyunlu, 2 anevrizma da fuziform şekilliydi. Otuz dokuz anevrizma (%14) subaraknoid kanamanın akut döneminde tedavi edilmiş olup bunlardan bir kısmı balon remodelleme tekniğinin koyilleri anevrizma kesesi içinde tutmakta yetersiz kalacağı anevrizmalardı. Bazı anevrizmalarda ise stent parent artere sarkan koyilin ya da lümende izlenen trombüsün yol açabileceği tromboembolik komplikasyonları önlemek amacıyla kullanıldı. Tekniğin uygulanabilirliği, işlem ile ilgili gelişen komplikasyonlar, anjiyografik takip sonuçları değerlendirildi. İşlem boyunca sadece %2.8 oranında tromboembolik komplikasyon gelişti. Kontrolü yapılabilen 257 anevrizmanın 6. ay takibinde 193 anevrizmada (%75) tam oklüzyon ve %6.7 oranında da rekanalizasyon saptandı. Tüm takipler sonunda (6 ay-6 yıl) rekanalizasyon oranı %10.5'ti. Geç komplikasyon olarak 5 hastada intimal hiperplazi ya da hafif derecede stent içi darlık, 2 hastada da asemptomatik parent arter oklüzyonu geliştiği görüldü. İşlem ile ilgili mortalite oranı ise sadece %0.76'ydı.Geniş boyunlu intrakranyal anevrizmaların endovasküler tedavisinde stent eşliğinde koyil embolizasyon tekniği güvenli ve etkin bir yöntem olup kısa ve uzun dönem takip sonuçları da bu teknik ile tedavinin yüksek stabilitesini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Stent-assisted embolization is an alternative endovascular treatment for wide-necked intracranial aneurysms. The purpose of this study is to present the safety, efficacy, and short-long term angiographic results of stent-assisted coil embolization technique of inracranial aneurysms. Two hundred fifty-eight patients with 280 intracranial aneurysms were treated with stent-assisted coil embolization technique. One hundred eighty-six aneurysms (66.4%) were small, 78 aneurysms (27.9%) were large and 16 aneurysms (5.7%) were giant. Two hundred fifty-five aneurysms (91%) were wide-necked, 23 aneurysms (8.3%) were narrow necked and 2 aneurysms were fusiform. Thirty-nine aneurysms (14%) were in the acute stage of subarachnoid hemorrhage; balloon remodelling alone failed to keep the coils in the aneurysm sac or stents were used to prevent the patients from thromboembolic complications.The technical feasibility of the procedure, procedure-related complications, angiographic results, and follow-up angiography were evaluated. Only 2.8% thromboembolic complications occured during procedure. Follow-up angiography obtained at sixth months in 257 aneurysms after of stent-assisted coil embolization demonstrated complete occlusion in 193 aneurysms (75%) and a recanalization rate of 6.7%. The overall (6 months-6 years follow up) recanalization rate was 10.5%. Five patient with intimal hyperplasi or mild in-stent stenosis and 2 with parent artery occlusion occurred as delayed complications. Procedure related mortalite rate was 0.76%.For endovascular treatment of wide-necked intracranial aneurysms, stent-assisted coil embolization technique is safe and effective method; short-and long-term results of treatment with this technique also reveals a high stability.