Kolekalsiferol, kalsiyum karbonat ve alendronat tedavilerinin aort kapağı kalsifikasyonu ile ilişkisinin araştırılması
Assessment of the relationship of cholecalciferol, calciumcarbonate and alendronate treatments with aortic valve calcification
  1. Tez No: 297266
  2. Yazar: SERCAN OKUTUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ OTO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kalsifik aort kapağı hastalığı (KAKH) en sık görülen kalp kapağı hastalığıdır. Bisfosfonatlar pirofosfatların kararlı analoglarıdır ve osteoporoz tedavisinde çok sık kullanılmaktadır. Bisfosfonat tedavisinin KAKH üzerindeki etkileri tam olarak bilinmemektedir ve bu konuyla ilgili çalışmalarda çelişkili sonuçlar bulunmuştur. Benzer şekilde kalsiyum tedavisinin KAKH üzerindeki etkileri de tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacıbisfosfonat tedavisinin normal aort kapağındaki ve vitamin D ile oluşturulan in vivo tavşan aort darlığı (AD) modeli üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışma kapsamında kalsiyum eklenmesinin tavşan AD modelin üzerindeki etkisi de araştırıldı. Toplam 30 beyaz Yeni Zelanda tavşanı kontrol grubu (Grup I); 25,000IU/gün vitamin D3 (kolekalsiferol)(Grup II, tavşan AD modeli); 25,000 IU/gün kolekalsiferol + 2500mg/gün kalsiyum karbonat (Grup III); 20?g/kg/hafta intravenöz alendronat (Grup IV) ve 25,000 IU/gün kolekalsiferol + 2500mg/gün kalsiyum karbonat + alendronat tedavisi (Grup V) verilen 5 eşit gruba ayrıldı. Çalışmanın başlangıcında ve tedavinin 12. haftasında ekokardiyografi yapıldı. Sol ventrikül kütleindeksi (SVKİ), aort kapağı alanı (AKA), transvalvüler hız ve gradiyentler kaydedildi. Radyolojik ve histopatolojik değerlendirme 12. haftanın sonunda yapıldı. Kontrol grubundaki deneklerde aort kapağında herhangi anormallik gözlenmedi. Grup IV'te ekokardiyografik değişiklik saptanmadı. Grup II, III ve V'te AKA'da belirgin azalma, transvalvüler hız ve gradiyentlerde belirgin artış saptandı. Fakat bu stenotik değişiklikler Grup V'te en belirgin şekilde gözlendi (tümü için p=0.001, tekrarlayan ölçümlerde ANOVA).
Özet (Çeviri)
Calcific aortic valve disease (CAVD) is the most common valvular heart disease.Bisphosphonates are stable analogs of pyrophosphates and commonly prescribed inthe treatment of osteoporosis. The effects of bisphosphonate treatment on CAVD arenot clearly known and there are inconsistent results. Similarly, the effect of calciumsupplementation on CAVD remains controversial. The aim of this study was toassess the effects of bisphosphonate therapy on normal aortic valve and vitamin Dinduced in vivo rabbit aortic stenosis (AS) model. Impact of calciumsupplementation on rabbit ASmodel was also evaluated. A total of 30 New Zealandwhite rabbits were divided in five equal groups: no treatment (Group I); 25,000IU/day vitamin D3 (cholecalciferol) (Group II, rabbit AS model); 25,000 IU/daycholecalciferol plus 2500 mg/day calcium carbonate (Group III); 20 ?g/kg/weekintravenous alendronate (Group IV) and 25,000 IU/day cholecalciferol plus 2500mg/day calcium carbonate plus 20?g/kg/week alendronate (Group V).Echocardiography was performed at baseline and after 12 weeks of treatment. Theleft ventricular mass index (LVMI), aortic valve area (AVA), transvalvular velocitiesand gradients were recorded. Radiologic and histopathologic examination wasperformed at the end of 12th week. Control animals displayed no abnormalities of theaortic valve. There was no echocardiographic change in Group IV. In Groups II, IIIand V, there was significant decrease in AVA and increases in transvalvularvelocities and gradients. However, these stenotic changes were significantlyprominent in Group V (p=0.001 for all, via repeated measures ANOVA).