Sıçanlarda koenzim q10'un oleik asitle oluşturulan akut akciğer hasarına etkisi
Effect of coenzyme q10 on acute lung injury induced by oleic acid in rats.
- Tez No: 297271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA BANU AKINCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Koenzim Q10 mitokondride elektron taşıma zincirinde önemli bir rol oynayan antioksidan bir moleküldür. Koenzim Q10 son yıllarda inflamatuar süreçlerin baskın olduğu hastalıkların hücresel ve biyokimyasal tedavisinde yeni bir devir başlatmaktadır. Bu çalışmada amaç oleik asitle sıçanlarda akut akciğer hasarı oluşturarak, KoQ10'un akciğer hasarına etkisini incelemektir.Çalışmada 24 tane dişi Wistar rat (250-350 gr) üzerinde çalışıldı. Ratlar dört gruba ayrıldı.Grup I: Oleik asit grubu (n=6) 50 µl oleik asit kuyruk veninden intravenöz (i.v) verildi, oleik asit enjeksiyonundan 30 dakika sonra 10 mg/kg KoQ10 ile aynı hacimde serum fizyolojik intraperitoneal (ip) verildi.Grup II: Oleik asit ve KoQ10 grubu (n=6) 50 µl oleik asit kuyruk veninden iv verildi., enjeksiyondan 30 dakika sonra 10mg/kg ip KoQ10 verildi.Grup III: Kontrol grubu (n=6) Kuyruk veni kullanılarak 50 µl serum fizyolojik iv olarak verildi, enjeksiyondan 30 dakika sonra serum fizyolojik ip olarak KoQ10 ile aynı hacminde verildi.Grup IV: KoQ10 grubu (n=6) 50 µl serum fizyolojik kuyruk veninden iv verildi, enjeksiyondan 30 dakika sonra 10 mg /kg dozda ip KoQ10 verildi. Dört saat oksijen odasında tutulan bütün gruplardaki hayvanlardan kan ve doku örnekleri alınarak sakrifiye edildiler.Kan örneklerinde İnterlökin-6 (IL-6), İnterlökin-10 (IL-10), Tümör Nekrotizan Faktör-? (TNF-?), Granülosit koloni stimule edici faktör (GCSF) bakıldı. Akciğer dokusunda ise ışık ve elektron mikroskobu ile histopatolojik inceleme ve proteinkarbonil, malondialdehid doku (MDA doku), katalaz (CAT) enzim aktivitesi, süperoksit dismutaz (SOD) düzeyleri bakıldı.Total akciğer hasarı açısından oleik asit grubu diğer gruplar ile karşılaştırıldığında en yüksek akciğer hasarı oleik asit grubunda saptandı. Total akciğer hasarının parametrelerinden intraalveoler makrofaj açısından oleik asit grubu ile diğer gruplar arasında anlamlı fark saptandı. Protein karbonil düzeyi oleik asit grubunda anlamlı olarak en yüksekti. Doku MDA düzeyi, CAT ve SOD enzim düzeyleri açısından ikili karşılaştırmalarda gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
. Coenzyme Q10 is an antioxidant molecule playing an important role in electrone transport system of mitochondria. In recent years, coenzyme q10 marks an era in the celular and biochemical treatment of diseases in which inflamatory process are dominant. The aim of this study is to investigate the effects of coenzyme Q10 (CoQ10) on acute lung injury in rats whom acute lung injury was developed by oleic acid.24 female rats of the Wistar type (250-352 grams) were included to the study and were divided into 4 groups.Group I: Oleic acid group (n=6) 50 ?l oleic acid was administered through tail vein, 30 minutes later 10 mg/kg of saline was given intraperitoneally (same volume as CoQ10).Group II: Oleic acid and CoQ10 group (n=6): 50 ?l oleic acid was administered through tail vein, 30 minutes later 10 mg/kg of CoQ10 was given intraperitoneally.Group III: Control group (n=6): 50 ?l saline was administered through tail vein, 30 minutes later saline was given intraperitoneally at the same volume with CoQ10.Group IV: CoQ10 group (n=6): 50 ?l saline was administered through tail vein, 30 minutes later 10 mg/kg of CoQ10 was given intraperitoneally. After being held in the oxygen room for 4 hours, blood and tissue samples were collected from the rats and then they were sacrificed.In blood samples, Interleukin-6 (IL-6), Interleukin-10 (IL-10), Tumor Necrosis Factor-? (TNF-?), Granulocyte colony stimulating factor (GCSF) were measured. Lung tissues were examined histopathologically by electron and light microscopy and levels of protein carbonyl, malondialdehid, catalase (CAT), superoxide dismutase were measured.For total lung damage when compared to three other groups, oleic acid group had the highest level of damage. In oleic acid group as a parameter of total lung damage, intraalveolary macrophage, were found significantly different from other groups. In binary comparisons, tissue MDA levels, CAT and SOD enzyme levels were found to be similar in both groups. Levels of proinflammatory and inflammatory cytokines IL-6, IL-10, TNF-? had no discrimination between groups in binary comparisons.