Genel anestezi altında sezeryan ameliyatı geçirecek hastalarda sevofluran ve desfluran anesteziklerine magnezyum infüzyonunun eklenmesinin farkındalık üzerine etkilerinin karşılaştırılması
The comparision of the effects of magnesium ınfusion on awareness when added to sevoflurane and desflurane anesthesics for patients undergoing cesarean section with general anesthesia
  1. Tez No: 297272
  2. Yazar: BAŞAK UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anestezi altında ?farkındalık? terimi literatürde, genel anestezi altında beynin bir uyaran tarafından uyandırılması ve gelecekte geri çağrılmak üzere hafızada saklanması şeklinde kullanılmaktadır. Genel anestezi altında farkındalık deneyiminden hemen sonra şikayetler ortaya çıkabildiği gibi, farkındalık yaşadığı bilinen hastalarla yıllar sonra yapılan görüşmelerde, şikayetlerin çok uzun zaman sonra dahi ortaya çıkabileceği gösterilmiştir.Magnezyum, birçok fonksiyonda rol oynayan intrasellüler bir katyondur. Trakeal entübasyona bağlı katekolamin salınımını azaltması, non-depolarizan nöromusküler blokörlerin etkisini potansiyelize etmesi, perioperatif dönemde kullanıldığında anestezik ihtiyacını azaltması gibi nedenlerle son yıllarda anestezide sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilimdalı'nda genel anestezi altında sezeryan ameliyatına alınan hastalarda, sevofluran ve desfluran anesteziklerine intravenöz magnezyum sülfat infüzyonu eklenmesinin anestezi altında farkındalık üzerine olumlu etkisinin olabileceğini göstermeyi amaçladık. Hastane etik kurul onayı ve hasta onamları alındıktan sonra çalışmaya ASA I grubu, 17- 41 yaş arası, genel anestezi altında sezeryan ameliyatı geçirecek hastalar dahil edildi. Hastalar randomize olarak dört gruba ayrıldı. Birinci grupta indüksiyon sonrası idamede sevofluran, ikinci grupta ise desfluran kullanıldı. Üçüncü grupta indüksiyonla birlikte magnezyum infüzyonu başlandı ve idamede sevofluran kullanıldı. Dördüncü gruptaysa indüksiyonla birlikte magnezyum sülfat infüzyonu başlandı ve idamede desfluran kullanıldı. İndüksiyon sonrası tüm hastalara kulaklık yardımıyla bir hikaye dinletildi. Tüm hastalarda 5 dakikada bir BİS, ortalama arter basıncı, nabız, TOF ve MAK değerleri ile intraoperatif analjezik ihtiyacı kaydedildi. Operasyon sonrası VAS değerleri sorgulandı. Tüm hastalarla ameliyat sonrası 4 kez intraoperatif farkındalık açısından görüşmeler yapıldı. BİS değerleri, magnezyum verilen gruplarda indüksiyondan itibaren tüm vaka boyunca daha düşük seyretti. İndüksiyon sonrası 5. dakikada sevofluran grubunda BİS diğerleri desfluran grubuna göre daha yüksek seyrederken, vakanın ilerleyen zamanlarında bu fark ortadan kalktı. MAK değerleri, indüksiyon sonrası 10. dakikada tüm gruplarda benzerlik gösterirken diğer tüm zaman noktalarında magnezyum kullanılan gruplarda daha düşük, desfluran kullanılan grupta daha yüksek seyretti. Magnezyumun ortalama arteryal basınç ve nabız değerleri üzerine herhangi bir etkisine rastlanmadı. TOF değerleri magnezyum kullanılan gruplarda vaka boyunca düşük seyretti. İndüksiyon sonrası 5. dakikada sevofluran grubunda TOF değerleri desfluran grubuna göre daha yüksek seyrettiği halde ilerleyen dakikalarda bu fark ortadan kalktı. İntraoperatif ek analjezik ihtiyacı en fazla sevofluran grubunda, en azsa desfluran + magnezyum grubunda oldu ancak aradaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. VAS değerleri, özellikle operasyon sonrası 24. saatte magnezyum kullanılan gruplarda daha düşük seyretti ancak bu fark da istatistiksel olarak anlam taşımıyordu. Hiçbir hastada intraoperatif farkındalığa rastlanmadı.Bu çalışma sonucunda, genel anesteziye iv magnezyum infüzyonu eklenmesinin anestezi altında farkındalık üzerine herhangi bir etkisine rastlanmamıştır. Magnezyum infüzyonu yapılan gruplarda BİS değerlerinin düşük seyretmesi, magnezyumun intraoperatif anestezik ajan ihtiyacını azaltabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In the literature, the term ?awareness? during anesthesia is used to imply that during a period of general anesthesia, the brain is aroused by a stimuli and stored in memory for future recall. Although the complaints can start just after the experience of awareness, the interviews with the patients known to have awareness have shown that the complaints can start after long years.Magnesium is an important intracellular cation which has many functions in the body. In the last few years, it frequently started to be used in anesthesia for reasons such as decreasing cathecolamin secreation due to tracheal intubation, potantializating effects of non-depolarizing neuromuscular blocking agents, decreasing anesthetic agent requirement perioperativly.In this study, we aimed to show that when added to sevoflurane and desflurane anesthetics, intravenous magnesium infusion can have positive effects on awareness for the patients undergoing cesarean section with general anesthesia. After receiving hospital ethic committee and patients? approvals, 100 patients with ASA I-II groups and aged between 17-41 years were included in the study. The patients were devided into four gorups randomly. In the first group after the induction sevoflurane was used and in the second group desflurane was used for the maintenance of anesthesia. In the third group, magnesium infusion was started with the induction and sevoflurane was used for the maintenance of anesthesia. In the fourth group, magnesium infusion was started with the induction and desflurane was used for the maintenance of anesthesia. After the induction, with the help of an earphone, a story was listened to all of the patients. In all the groups; BIS, mean arterial blood pressures, heart rates, TOF and MAC volues and intraoperative additional dose requirements were recorded at every 5 minute periods. After the operations, VAS volues were asked. Four interviews were done with patients to source awareness under general anesthesia. BIS volues were found to be lower in groups with magnesium infusion from the induction to the end of the anesthesia. MAC volues were similar at the 10. minute after induction. At all of the other time points, they were lower in groups with magnesium infusion. Magnesium was found to have no effect on mean arterial blood pressures and herat rates. TOF volues were lower in groups with magnesium infusion from the induction to the end of the anesthesia. 5 minutes after induction of anesthesia, TOF volues in sevoflurane group were higher in desflurane group, but then this difference disappaered. Intraoperative additive dose requirements were higher in the sevoflurane group and lower in desflurane with magnesium group, but this numerical difference was not significantly important. VAS volues were lower in groups with magnesium, especially at the 24. hour after the operations, but this difference was not significantly important, either. None of the patients had awareness under general anesthesia.In this study, no effect of magnesium infusion was seen on awareness under general anesthesia. But due to the lower BIS volues in groups with magnesium, it is thought that the magnesium infusion may be able to decrease the anesthetic agent requiremets.?