Hematoloji kliniğinde yatış kararı verilen çocukların başlangıçta ve yatışları boyunca vücut ağırlıklarının değerlendirilmesi
the evaluation of weights of children as a body heaviness until begining the treatment during their hospitalisation at the hematology wards
  1. Tez No: 297299
  2. Yazar: NAZAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma 3 ay ve daha uzun süre hastanede kalan 1-18 yaş arasındaki çocukların hastaneye yattıktan sonra vücut ağırlıkları ve kalori alımlarının değerlendirilmesi, tanı ve tedavilerin, hastane ortamının ve yemeklerin bu değerler üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılan tanımlayıcı ve analitik bir çalışmadır. Çalışma 24.05.2011-24.08.2011 tarihleri arasında İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji Servisine yatan ve ALL ve AML tanısı alan otuz çocuk hasta ve yakınları ile yapıldı. Veriler yemek öğünlerinin yazabilecekleri bir form, tanımlayıcı bilgi formu ve çocukların kilo ölçümleri ile elde edildi. Çalışmaya katılan çocukların %33,3'ü kız, %66,7'si erkek olup, %80 ALL, %20 AML tanısıyla yatmakta idi. Hastaların %30'unun 1-6 yaş, %36,7'sinin 7-12 yaş, %33,3'ünün 13-18 yaş grubunda yer aldığı beden kitle indeksleri incelendiğinde; %26,6'sinin zayıf, %60'ının normal, %6,7'sinin fazla kilolu ve % 6,7'sinin obez olduğu saptandı. Çocukların bir ay sonra elde edilen vücut ağırlıklarının başlangıçtakine göre çok anlamlı olarak daha düşük olduğu (p: ,003), ayrıca üçüncü aydaki vücut ağırlıklarının da ikinci aydaki vücut ağırlıklarından anlamlı olarak daha yüksek olduğu (p: ,024) belirlenmiştir. Çocukların başlangıçta aldıkları günlük kalori ortalamasının birinci ay, ikinci ay ve üçüncü aydaki ortalama alınan günlük kalori ortalamalarının tümünden ileri düzeyde anlamlı olacak şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Annelerin ifadelerine göre, çocukların yemek yemeyi etkilediği düşünülen özellikler ile kilo kayıpları arasında önemli düzeyde bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak çocukların ilk hastaneye yattıkları zaman vücut ağırlığında kayıp ve kalori alımında azalma gözlenmiştir. İkinci aydan sonra çocukların kilo almaya başladıkları ve üçüncü ayda yatıştaki kilolarına ulaştıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and analitical study of how weights of children, aged between 1-18 years, who have stayed 3 or more months at the hospital, have been effected by factors such as daily calorie intakes, diagnosis, treatments, hospital environment and meals. The study has been conducted from 24.05.2011, until 24.08.2011 at the Department of Pediatric Hematology, İstanbul Okmeydanı Training and Research Hospital on 30 children who have been diagnosed with ALL and AML and their parents. The subjects were given forms where they could write their daily meals, comments and daily weight measurements. Of the 33,3 percent of the children were girls and 66,7 percent were boys. Of the 80 percent were diagnosed with ALL and 20 percent were dignosed with AML. Thirty percent of the children were among the 1-6 age group, 36,7 percent were among the 7-12 age group and 13,3 percent were among the 13-18 age group. BMI showed that 26,6 percent were underweight, 60 percent were normal, 6,7 percent were overweight and 6,7 percent were obese when they were admitted to the hospital. One month later the children were weighed and their body weghts were found to be significantly (p;0,003) lower than their initial values. At the end of the third month the weights were found to be significantly (p;0,025) higher than second month weight values. The initial average daily calorie intake of the children were significantly higher than the average daily calorie intake of first, second and third months. The mothers of the children were interviewed about the factors that they thought would effect the eating habits of the children. The factors were found to be unsignificant. As a result the children were found to have less calorie intakes and showed weight losses during their first times at the hospital but showed weight gains after the second month and returned to their initial weights at the end of the third month.