Tokolitik tedavi alan gebe kadınlarda tedavi etkinliğinin fetal ve maternal doppler ölçümleri ile değerlendirilmesi
Evaluating the efficiency of tocolytic treatment in pregnant women with fetal and maternal doppler values
- Tez No: 297337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ ÖZMEN BAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Preterm doğum; yenidoğan morbidite ve mortalitesinin ana nedenidir. Ciddi bir obstetrik sorundur. Gebeliklerin %5 ile %11`ini kapsar. Doppler kan akım çalışmaları maternal ve fetal dolaşımın özelliklerini değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı tokolitik tedavi protokolleriyle tedavi etkinliğinin fetal ve maternal doppler ölçümleriyle değerlendirilmesidir.Çalışmamızda preterm eylem tanısı almış tokolitik tedavi alan 65 gebenin tokolitik tedaviye başlamadan önce ilk doppler ölçümleri ile tokoliz 24. saat, tokoliz 48. saat ve tokoliz 1.hafta umblikal ve uterin arter doppler ölçümlerini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Preterm labor is the main cause of newborn morbidity and mortality. It?s a serious obstetric problem. It contains the % 5 -% 11 of the pregnancies. Doppler blood flow studies are used for evaluating the points of maternal and fetal circulation. The purpose of this study is eveluating the tocolitic treatment regimens by fetal and maternal doppler values.In our study we graduated 65 patients, who were diagnosed as preterm labor and taking tocolytic treatment. We evaluated these patients first umblical and uterin arter doppler measurements before starting tocolys, 24. hour of tocolys, 48. hour of tocolys and the first week of tocolys.