Varikoselli olgularda spermiogram bulguları ile testis vasküleritesinin ilişkisi
The Relation between Spermiogram Findings and Testicular Vascularity in Patients with Varicocele
  1. Tez No: 297339
  2. Yazar: İSMAİL SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. ZUHAL ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızda, testiküler arter kapsüler ve intratestiküler dallarından elde edilen rezistivite indeksi (RI), pulsatilite indeksi (PI), pik sistolik hız (PSH) ve end diyastolik hız (EDH) gibi arteriyel doppler parametreleri ile semen analizi sonuçlarını karşılaştırarak varikoseldeki hemodinamik değişikliklerin sperm parametreleri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.Mart 2010 ve Mayıs 2011 tarihleri arasında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinin Üroloji Anabilim Dalı Polikliniğini tarafından varikosel ön tanısı ile skrotal renkli doppler ultrasonografi tetkiki ve aynı zamanda semen analizi istenilen 50 hasta çalışmaya dahil edildi.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Radyoloji Anabilim Dalında renkli doppler ultrasonografi ile tüm hastaların her iki testiküler arter kapsüler ve intratestiküler dalından RI, PI, PSH, EDH değerleri ölçüldü ve Biyokimya Anabilim Dalında yapılmış olan semen analizi değerleri ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Çalışmamızda RI değeri ile semen analizi bulguları karşılaştırıldığında bulgular arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Bilateral varikoseli olan hasta grubunda (n=28) her iki taraftaki kapsüler testiküler arter PSH si ile sperm sayısı arasında pozitif korelasyon saptanırken sol varikoseli olan hastalarda (n=22) ise sol taraf kapsüler testiküler arter PSH si ile progresif sperm motilitesi arasında pozitif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to assess the effect of the hemodynamic changes on the semen parameters in cases of varicocele by comparing sperm analysis results and theDoppler parameters such as resistive index (RI), pulsatility index (PI), peak systolic velocity (PSV) and end diastolic velocity (EDV) of capsular and intratesticular branches of testicular artery.Fifty patients that were given varicocele diagnosis by the Urology Department of Research and Practice Hospital of Zonguldak Karaelmas University between March 2011 and May 2011 were included in this study. All the patients underwent scrotal color Doppler ultrasound and all of them gave semen samples. RI, PI, PSV and EDV values of the capsular and intratesticular branches of bilateral testicular arteries were measured with color Doppler ultrasound and compared statistically with the sperm analysis values obtained from Department of Biochemistry.Comparison of RI values and semen analysis results were statistically insignificant.In the group of the patients that have bilateral varicoceles (n=28) a positive correlation was found out between the PSV of the bilateral subcapsular testicular artery and the number of sperms whereas in the group of patients that have left sided varicocele (n=22) a positive correlation was found out between the PSV of capsular testicular artery and the progressive sperm motility.