Varikosel ve subklinik varikosel olgularında renkli doppler ultrasonografi reflü süreleri, reflü hızı ve reflü debisinin gösterilmesi
Color doppler ultrasound in clinical and subclinical varico: reflux duration, reflux valocity and flow volume
- Tez No: 142217
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SALİH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
9. ÖZET Subfertilite olgularının yaklaşık %45-50'sinde erkek partnere ait semen parameterlerinde anormallikler vardır. Varikosel erkek faktörlü infertilitenin en sık görülen ve tedavi edilebilen nedenidir. Varikoselektomi sonrası semen parametlerinde yaklaşık %60-80, doğal gebelik oranlarında %20-60 arasında değişen düzelme söz konusudur. Varikosel sekonder infertilitenin en sık nedenidir. Sekonder infertilite olgularında varikosel oranı yaklaşık %69-81'dir. Çalışmamıza üroloji polikliniği tarafından muayene edilerek varikosel tanısı konmuş 42 olgu ve kontrol grubu olarak alınan, muayene ve spermiyogram sonuçları normal olan 20 olgu dahil edildi. Olgularda muayene bulguları ile sonografi ve renkli Doppler US bulguları, spermiyogram sonuçları karşılaştırıldı. Fizik muayene ile varikosel tanısı konan hastaların %94 'ünde renkli Doppler ultrasonografi ile de varikosel teşhisi konmuştur. Fizik muayene ile normal olarak değerlendirilen 11 olguda ise renkli Doppler Ultrasonografi ile varikosel varlığı tespit edilmiştir. Fizik muayene ile US ve renkli Doppler ultrasonografi arasında önemli korelasyon mevcuttur. Ven çapları normal olgularda da patolojik sürede reflü akım olabileceği saptanmıştır. Sonuç olarak; varikosel teşhisinde fizik muayene bulguları ile ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografi bulgularının benzer sonuçlar verdiği gözlenmekle birlikte, fizik muayeneye ek olarak, ultrasonografi ile tek başına ven çapları ölçümüne kıyasla, ven çapları ölçümünün, reflü süresi, reflü akım hızı ve reflü debisi ölçümü ile kombine edildiğinde daha değerli bilgiler verdiği saptanmıştır. Varikosel ve son yıllarda erkek infertilitesinde önemli bir yer kazanan subklinik varikosel olgularının tanısı için ultrasonografi ve renkli Doppler ultrasonografinin; non-invaziv, nisbeten ucuz, tekrarlanabilir, komplikasyonu olmayan ve güvenilir yöntemler olarak vazgeçilmez tanı araçları olduğu ortaya konmuştur. 51
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET: A varicocele is an abnormal tortuosity and dilatation of the testicular veins and pampiniform plexus that is pathophysiologically characterized by retrograde flow in testicular veins. Varicoceles are the most frequent cruable cause of male infertility. Varicocelectomy increases the quality of semen in approximately 60-80% of individuals with a results pregnancy rate in 20-60% of wives. Forty-two patients to the clinic of Urology department with clinically diagnosed varicocele and 26 control cause normal to have varicocele with clinical and laboratory findings were included into the study. We proposed to assess the relationship with the incidence, duration, velocity and flow volume of reflux using color Doppler sonography (CDU) in patients with clinically diagnosed and subclinical varicocele. The commonly accepted CDU criterion for varicocele had a positive of 94% compared to physical examination. In 1 1 testis units, results of physical examination were inconclusive regarding the presence of varicocele. CDU has been shown to be a reliable and accurate method of diagnosis for varicoceles compared to the reference standard physical examination. CDU has the advantages of being able to objectively examine venous plexus and measure blood flow parameters (incidence, duration, velocity and flow volume of reflux) and to be less observer-dependent than physical examination. 52