Varikosel tanılı hastalarda testiste meydana gelen değişikliklerin diffüzyon MRG ile değerlendirilmesi
Vari̇kosel tanili hastalarda testi̇ste meydana gelen deği̇şi̇kli̇kleri̇n di̇ffüzyon MRG i̇le değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 474415
- Danışmanlar: UZMAN BÜLENT ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Varikosel, testiküler venlerde ve pampiniform pleksusda retrograd akımın eşlik ettiği dilatate venöz yapılara ve tortiyoziteye denir. Etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Varikosel, tedavi edilebilir infertilite nedenidir. Varikosel tanısında Ultrasonografi (US) ve Doppler US noninvaziv, pratik ve güvenilir bir yöntemdir. Varikoselli olgularda; testiküler arteryel parametreler, sperm parametreleri, hormonal değerler ve testis hacmi ile ilgili birbiriyle çelişen çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada; varikosel tanısında sonografik bulguların sperm parametreleri ile ve spermiyogram sonuçlarının difüzyon MR da ADC değerleri arasındaki korelasyonu irdelemeyi amaçladık. Çalışmaya varikosel tanısı alan 31 olgu dahil edildi. Varikoseli olmayan 25 gönüllü olgu ile kontrol grubu oluşturuldu. Hasta grubunun fizik muayenesi yapıldıktan sonra sırası ile spermiyogram, Doppler US ve testis difüzyon MR incelemeleri yapıldı. Varikoselli olguların sperm parametrelerinde ve testis hacimlerinde bazı gruplarda anlamlı farklılık olurken. Spermiyogram sonucunda çıkan sperm sayısı-sperm hareketliliği ile ADC değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulduk.
Özet (Çeviri)
Varicocele is dilatation and tortuosity of the pampiniform plexus veins and testicular veins associated with the retrograde venous flow. Etiopathogenesis of varicocele has not yet been well defined. Varicocele is one of the treatable causes of male infertility. Ultrasonography (US) and Doppler US (US) are easy, reliable and non-invasive methods in the diagnosis of varicocele. There are several conflicting studies on testicular artery parameters, sperm parameters, hormonal levels and testicular size in patients with varicocele. This study is aimed to evaluate the relationship between sonographic findings, sperm parameters in sperm analysis and Apparent Diffusion Coefficient (ADC) values in Diffusion Weighted Imaging (DWI). Thirty-one consecutive patients with varicocele were included in the study. The control group consisted of 25 volunteers without varicocele. Following the physical examination, spermiogram (semen analysis) was performed. After that, the patients and control group underwent Doppler US and diffusion MRI of testicles. We found statistically significant difference between sperm parameters and testicular volume in patients with varicocele and the control group. Also, there was statistically significant correlation between spermiogram results (i.e. sperm count, sperm motility) and ADC values.