Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperativite bozukluğu belirtileri ile kan kurşun ve fenilalanin düzeylerinin ilişkisi
Relationships between symptoms of attention deficit and hyperactivity disorder and blood levels of lead and phenylalanine in children
  1. Tez No: 297379
  2. Yazar: ERHAN KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çocuklarda, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun (DEHB) genetik faktörler, diyet, sosyal/fiziksel çevre etkileşiminin bir sonucu olarak ortaya çıktığı ileri sürülmektedir. Çevresel faktörler arasında kurşunun önemli bir yeri olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmanın amacı, DEHB belirtileri ile kan kurşun düzeyi arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide fenilalanin metabolizmasının rolü olup olmadığını araştırmaktır.Araştırma grubunu SEDD okullardan 694 (358'ü erkek, 336 `i kız) ve SEDY okullardan 719 (371'ü erkek, 348 `i kız) olmak üzere toplam 1413 öğrenci oluşturmuştur. İlköğretim okullarının ilk 5 sınıfındaki bu öğrencilere DSM-IV Turgay Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Olgu ve kontrol gruplarına, sırasıyla DEHB saptanan 55 çocuk ve kontrol grubunda DEHB olguları ile yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey açısından eşleştirilmiş 55 çocuk dahil edilmiştir. Bu çocukların, kan hemoglobin, kortizol, amilaz, kurşun, fenilalanin, tirozin düzeyleri ölçülmüş; ve fenilalanin/tirozin oranı hesaplanmıştır.Olgu grubunda bulunan çocukların kan kurşun düzeyi (4.00±1.93?g/dL) ve kanda fenilalanin/tirozin oran (0.91±0.37) ortalamaları, kontrol grubundaki çocukların kan kurşun düzeyi (3.11±1.99 ?g/dL) ve kanda fenilalanin/tirozin oran (0.75±0.32) ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (sırasıyla p=0.019 ve p=0.018).
Özet (Çeviri)
It is suggested that ?Attention Deficit and Hyperactivity Disorder? (ADHD) occurs from interactions between genetic factors, diet and social/physical environment. Lead has an important role among environmental factors for ADHD.The aims of the study were to determine association between ADHD symptoms and blood lead level and to examine whether phenylalanine metabolism has a role in this assosication.The study group consisted of 1413 children, 694 (358 male, 336 female) of which from low socioeconomic strata (SES) and 719 (371 male, 348 female) of which from high socioeconomic strata (HES). The DSM-IV Based child and adolescent behavior rating scale was administered to the children attending to any of first five class of primary school. Fifty five cases and 55 matched controls for age, gender and socioeconomic strata were enrolled to case and control groups, respectively. In the children, hemoglobin, cortisol, amylase, blood lead, phenylalanine, tyrosine levels were measured and phenylalanine/tyrosine ratios were calculated.Compared with control subjects, blood lead level (4.00±1.93?g/dL) and phenylalanine/tyrosine ratio (0.91±0.37) means of cases were significantly higher than blood lead level (3.11±1.99 ?g/dL) and phenylalanine/tyrosine ratio (0.75±0.32) means of controls (p=0.019 and p=0.018, respectively). There were no significant difference between phenylalanine (77.24±32.01 vs. 66.11±34.55 ?mol/L) and tyrosine (89.80±54.66 vs.