Üriner sistem enfeksiyonu geçiren çocuklarda idrar mikroalbümin düzeyi
Urine microalbumin levels in children with urinary tract infection
- Tez No: 297380
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CÜNEYT ENSARİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çocukluk döneminde üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık karşılaşılan enfeksiyonlar üriner sistem enfeksiyonlarıdır. Mikroalbüminüri idrar albümin atılımının 30-300 mg/gün veya spot idrar mikroalbümin/kreatinin oranının 30-300 mg/g olması olarak tanımlanmıştır. Mikroalbüminüri klinik nefropati ve kardiyomyopatinin belirleyicisi olmasına rağmen, birkaç çalışmada üriner sistem enfeksiyonlu çocuklarda mikroalbüminüri araştırılmıştır. Bu çalışmada, üriner sistem enfeksiyonu nedeniyle izlenen hastalarda renal parankim hasarının değerlendirmesinde mikroalbumin düzeyi ve spot idrarda mikroalbumin/kreatinin oranının araştırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmaya Nisan 2010 ? Mayıs 2011 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Nefroloji Polikliniğinde ve Pediatrik Nefroloji kliniğinde anamnez, fizik muayene ve idrar kültürü sonucunda üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) sistit (n=24), piyelonefrit (n=12), sık tekrarlayan ÜSE (n=41) ve renal parankimal skar (n=25) tanısı almış, Pediatrik Nefroloji polikliniğinde takipleri yapılan 102 hasta (21 erkek 81 kız) alındı. Kontrol grubuna ise Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran ve kronik bir hastalığı olmayan 50 olgu (23 erkek 27 kız) alındı.Çalışmadan elde edilen tüm veriler bilgisayarda Windows XP işletim sisteminde, ?Statistical Packages for the Social Science? (SPSS) 11.5 istatistik programı kullanılarak analiz edildi.Çalışma kapsamına alınan hasta grubunun 81'i (% 79,4) kız, 21'i (% 20,6) erkek olup olguların yaşları 6 ay ile 16 yaş arasında değişmekte olup ortalama yaş 99,11±48,81 olarak saptandı. Kontrol grubunun 23'ü (% 46) erkek, 27'si (% 54) kız çocuk olup olguların yaşları 6 ay ile 16 yaş olup ortalama yaş 103,6 ±51.28 ay olarak saptandı. Hasta gruplarının yaş ortalamaları ile kontrol grubu yaş ortalamaları arasında anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections is the most common childhood infections after upper respiratory tract infections. Microalbuminuria is defined as increased urinary albumin excretion 30-300 mg/day or microalbumin/creatinine ratio 30-300 mg/g in a spot urine sample. Although microalbuminuria is a predictor of clinical nephropathy and cardiomyopathy, few studies have investigated the presence of microalbuminuria in children with urinary tract infection. In this study,we propose to investigate, renal parenchymal damage in patients followed-up by urinary tract infection for the evaluation of spot urine microalbumin levels and microalbumin / creatinine ratio.In this study ,clinic history, physical examination and urine culture as a result of urinary tract infection (UTI), cystitis (n = 24), pyelonephritis (n = 12), recurrent UTI (n = 41) and renal parenchymal scarring (n = 25) diagnosed in the Pediatric Nephrology outpatient clinic follow-up of 102 patients (21 male 81 female) admitted to the University of Kirikkale, Faculty of Medicine, Department of Pediatrics and Pediatric Nephrology Pediatric Nephrology clinic outpatient from April 2010 to May 2011 and 50 healty children (23 boys 27 girls) were included.All data obtained from the study , was analyzed“Statistical Packages for the Social Sciences”(SPSS) 11.5 statistical software.We studied 81 patients (79.4%) were girls, and 21 (20.6%) patients were boys with ages ranging between 6 months and 16 years and the mean age was 99.11 ± 48.81 and The control group 23 (46%) were boys and 27 (54%) girls ages 6 months to 16 years with a mean age was 103.6 ± 51.28 months were found to be. There was no significant difference between mean age of the patient groups and the control group.