TZP (Trombositten zengin plazma) 'nın kırık kaynaması üzerine etkisi
  1. Tez No: 297411
  2. Yazar: YUNUS GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURKAY KUTLUHAN KAÇIRA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma PRP(Platelet rich plasma-Trombositten zengin plazma)'nın kırık iyileşmesine etkilerini araştırmak için ratlar üzerinde yapılan deneysel bir çalışmadır. Plateletden zengin ürünlerin hazırlanış mantığı, aktive edilebilir proteinlerden ve PDGF, TGFbeta, VEGF, IGF1, hepatosit büyüme faktörü-HGF, platelet faktör4-PF4 ve trombospondin gibi doku iyileşmesinde yerel etkili olan faktörlerden zengin pıhtıyı yerine koymaktır. Eritrositlerden ve lökositlerden arındırılmış, yara iyileşmesi ve doku rejenarasyonu sağlayan büyüme faktörlerinin saklandığı konsantre plateletler hazırlanır(3). PRP`nın potansiyel avantajlarından birisi de: hastaların kendi kanından basit bir santrifüj sonrası kolayca elde edilebilmesidir. Bu çalışmada, güvenilir, ucuz ve temini kolay bir yöntem olan PRP`nın kırık kaynaması üzerine olan etkisini araştırmak hedeflendi. Çalışmanın sonunda PRP`nın hem ratlardaki oluşturulan kırığın kaynaması üzerine olumlu etkisi, hem de PRP uygulanan grupta daha az yara yeri komplikasyonu olduğu histolojik ve radyolojik tetkikler sonucunda görüldü.70 adet dişi ratın 60 adeti 2 gruba ayrıldı, 60 adet ratın tamamının sol femuları açık osteotomize edildi ve K teli ile tespit edildi. Randomize edilen ratların I. grubuna ek bir müdahale yapılmadan cilt kapatılması yapıldı. II. grubun kırık hattına PRP konularak ciltleri kapatıldı. 10 adeti çalışma sonunda mekanik testin kontrol grubu (grup III) olarak ayrıldı.Dört ve 9. haftalarda her gruptan ortalama 9'ar adet rat yüksek doz eter ile sakrifiye edildi. Alınan femurlar radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildi. Histolojik değerlendirmede Modifiye Lane-Sandhu kemik iyileşme skalası kullanıldı. Dokuzuncu haftanın sonunda I. gruptan 8 adet rata, II. gruptan 8 adet rata ve III. gruba mekanik test uygulandı. Mekanik test ÜNE prensibine göre yapıldı. İstatistiksel değerlendirmede Mann-Whitney U testi, Wilcoxon işaretli sıra testi ve Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, effect of platelet rich plasma(PRP) on bone healing was investigated. The initial rationale of platelet-rich products was to replace the blood clot with a preparation enriched in platelets which could, once activated, secrete a large pool of proteins and factors including PDGF, TGFbeta, VEGF, IGF1, hepatocyt growth factor-HGF, platelet factor4-PF4 and thrombospondin among others to the local milieu driving the tissue regeneration mechanism. By extracting erythrocytes and leukocytes, the preparation would take full advantage of the concentrated platelets and the stored growth factors, enabling an accelerated wound healing and tissue regeneration.(3) One potential advantage of platelet-rich preparations is easily obtaining from patient?s blood after a simple centrifugation process. Aim of this study is investigate the effect of PRP on fracture healing. As a result of radiological and histological studies both positive impact on bone healing of PRP and in group that applied PRP with less wound complications were seen.Seventy female Wistar Albino rats were divided into 3 groups. Group I included 30 animals which underwent primary femoral osteotomy with K wire fixatio. In group II(n:30), PRP was applied to the osteotomy side in addition, and in group 3, no surgical intervention wasn?t applied.Nine animals taken from group 1 and 2 and 10 animals from group 3 at 4 th and 9 th post operation week for sacrification. Radiological and histological assesment were done in all femoral specimens. Modified Lane Sandhu bone healing scale was used for histological evolution, mechanical test was performed for 8 animals in group I, eight animals in group II and for all animals in control group at the end of the 9th week. Mechanical test was performed in according to three-point bending (TPB) principle. Mann Whitney U test, Wilcoxon and Bonferroni correctable Mann-Whitney U test were used for statistical evaluation.