Prematüre bebeklerde geç sepsis tanısında urinary neutrophil gelatinase-associated lipocalin'in yeri, CRP ve prokalsitonin ile karşılaştırılması
Urinary neutrophil gelatinase-associated lipocalin in diagnosis of late onset sepsis in preterm newborns and comparison with C-reactive protein and procalcitonin
- Tez No: 297412
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÖRS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Neonatal sepsisin erken tanısı yenidoğanlarda hala sorun olmaya devam etmektedir. Son yıllarda yapılan sınırlı çalışmalarda, çocuk ve erişkin popülasyonlarında sepsisin tanısında uNGAL'ın yararlı bir belirteç olduğu öne sürülmüştür. Bu çalışmayla prematürelerde geç başlangıçlı sepsisin erken tanısında uNGAL düzeylerinin değerini belirlemeyi, CRP ve prokalsitonin ile karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Şubat ? Mayıs 2011 tarihleri arasında YYBÜ'ne yatırılan, yaşları 7 ile 28 gün arasındaki prematüre bebekler; klinik sepsis tanısı almış olan 24 olgu sepsis grubu ve 20 olgu kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı.Tedavinin başlangıcında, iki grubun sepsis tarama testlerine ve uNGAL düzeylerine bakıldı. Tedavinin 7. gününde sepsis grubunda uNGAL düzeylerine tekrar bakıldı.Bulgular: Sepsis grubunda ortalama doğum ağırlığı ve gebelik yaşı sırasıyla 32.88 ± 1.45 hafta ve 1792 ± 516.49 gram ve yaş ortalamaları 12.54 ± 5.06 gündü. Hastaların demografik özellikleri açısından, iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu.Sepsis grubunda, tedavinin birinci ve yedinci gün uNGAL düzeyleri sırasıyla 45.69 ± 18.37 ng/ml, 7.89 ± 4.19 ng/ml bulundu. Kontrol grubunda ise uNGAL düzeyi 5.78 ± 1.6 ng/ml bulundu. Gruplar arasında CRP, PCT ve uNGAL düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptadık. Tedavinin 7. gününde CRP, PCT ve uNGAL düzeylerindeki görülen düşüş anlamlıydı.Çalışmamızda duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif tahmin değerleri sırasıyla: CRP için %58.3, % 80, % 77.8 ve % 61.5; PCT için % 91.7, % 75, % 81.5 ve % 88.2; uNGAL için % 91.7, % 100, % 100 ve % 90.9 olarak tespit ettik.Sonuç: Erken tanıda uNGAL düzeyleri, CRP ve PCT'den daha güvenilir, duyarlı ve özgül bir biyobelirteç gibi görünmektedir. İdrar-NGAL'ının diğer biyobelirteçlerin aksine kan örneği gerektirmeyen, noninvaziv ve non steril şartlarda küçük miktarlarda idrar toplanması ile yenidoğan sepsisinde ideal bir biyobelirteç olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The early diagnosis of neonatal sepsis continue to be problematic in newborns. Urinary-NGAL has been suggested as a useful marker in limited recent studies for diagnosis of sepsis in pediatric and adult populations. We aimed to determine the value of uNGAL levels in early diagnosis of late-onset sepsis in preterms, and to compare CRP and PCT.Materials and Methods: February - May 2011 between, preterm infants admitted to NICU between the ages of 7 to 28 days divided into two groups: one is 24 clinical sepsis cases and control group is 20 cases.Sepsis screening tests and uNGAL levels were performed on beginning of treatment in two groups. In the seventh day of treatment of sepsis group, uNGAL levels were re-measured.Results: The mean birth weight and gestational age of the patient group was 32.88 ± 1.45 weeks and 1792 ± 516.49 gram respectively, and the mean age of 12.54 ± 5.06 days. In terms of demographic features of cases, there was no significant difference between two groups.In sepsis group, uNGAL levels at 1. and 7. days of treatment were found 5.69 ± 18.37 ng/ml, 7.89 ± 4.19 ng/ml respectively. In control group, uNGAL levels were found 5.78 ± 1.6 ng/ml respectively. We found significant differences CRP, PCT and uNGAL levels between groups. On the seventh day of treatment, CRP, PCT and uNGAL significantly decreased in levels.We found that the sensitivity, specificity, positive and negative predictive values, respectively: for CRP; 58.3 %, 80 %, 77.8 % and 61.5 %, for PCT; 91.7 %, 75 %, 81.5 % and 88.2 %, for UNGAL; 91.7 %, 100 %, 100 % and 90.9 %.Conclusion: As a biomarker in early diagnosis, uNGAL levels seems to be more sensitive and spesific, reliable biomarker than CRP and PCT. We believe that uNGAL unlike other biomarkers that does not require a blood sample, non-invasive and non-sterile conditions, with small amounts of urine collection in newborn sepsis might be an ideal biomarker.