Psöriasisli hastalarda serum mmp- 2, mmp-9, NSE, s-100 düzeyleri
Serum levels of mmp- 2, mmp-9, NSE, s-100 in psoriasis patients
- Tez No: 297420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Psoriasis patogenezinde nöral etkinin önemi, ilk olarak distal sinirlerde meydana gelen travma sonrasında ilgili alanda psoriasis plaklarında tamamen gerileme meydana gelmesiyle ilişkili vakalar ile anlaşılmaya başlanmıştır. Psoriasis ile periferik sinir lifleri arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar son derece sınırlıdır. Çeşitli nörolojik hastalıkların patogenezinde, mmp-2, mmp-9, NSE, s100 markerları rol oynamaktadır. Çalışmamızdaki amaç psoriasis hastalarında periferik sinir liflerini değerlendirmek ve bu markerların psoriasis ile olan ilişkilerini saptamaktı.Materyal ve Metod: Pası skoru 10 ve üzeri olan 25 hasta, pası skoru 10'un altında olan 24 hasta ve 25 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Her bir hastanın yaş, cinsiyet, aile öyküsü , PASI, tırnak tutulumu ve eklem tutulumu kaydedildi. Çalışmaya alınan tüm olgulara emg testi uygulandı. Markırlar ELİSA yöntemiyle çalışıldı.Bulgular: 3 grup arasında marker düzeyleri açısından fark tesbit edilmedi ancak psoriasisli hastalar ve kontrol grubu arasında yapılan karşılaştırmada; serum mmp-9 düzeyleri psoriasis grubunda yüksek çıkarken, serum NSE ve mmp-2 düzeyleri kontrol grubunda yüksek çıktı. 2 grup arasında s100B düzeyleri açısından fark tesbit edilmedi. Tüm olgularda emg sonuçları normal laboratuar sınırlarındaydı.Sonuç: Çalışmamızdan elde edilen veriler, psöriazisde kalın miyelinli lif tutulumundan çok ince lif nöropatisinin ortaya çıkabileceğini düşündürmektedir. Bu yönde yapılacak araştırmalar, psöriazisde ince lif nöropatisine ışık tuatacaktır.
Özet (Çeviri)
Evidence for the role of neural influence in the maintenance of psoriasis comes first from case reports in which injury to cutaneous nerves resulted in complete remission of psoriasis at the distal site. There are only a few reports which analyse the relationship between psoriasis and nerves fibrils. Mmp-2, mmp-9, NSE and s100 play role in some neurological disease. Our aim in this study was to examine the periferal nerves in psoriasis patients and to examine the relationship between psoriasis and these markers.Material and methods: 25 psoriasis patients whose pasi scores are above 10, 24 psoriasis patients whose pasi scores of less than 10 and 25 healthy volunteers those compatible with age and gender and were enrolled in this study. Age, gender, family history, pasi scores, nail involvement and joint involvement of each patient were recorded. Emg test was used for each subject. Markers were studied with ELISA.Results: There was no significant difference among three groups. However sera mmp-9 levels in psoriasis patients were higher than mmp-9 levels in healthy controls, sera mmp-2 and NSE levels were increased in healthy controls compared with psoriasis patients. There was no significant difference in s100B levels between psoriasis patients and healthy controls. All values of the examined. Neurophysiological parameters were within normal limits; comparisons of the corresponding mean values in psoriasis patients and the control group showed no statistically significant differences.Conclusions: According to data from our study, small nevre fibers might play more important role than large nevre fibers in psoriasis. The researches about this issue will shed light on small fiber neuropathy in psoriasis.