Anastomoz kaçaklarında fibrin yapıştırıcı ile adeziv film uygulamalarının karşılaştırılması
The comparison of fibrin glue and adhesive film applications in anastomotic leaks
  1. Tez No: 297421
  2. Yazar: BARIŞ AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERİKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Anastomoz kaçağı cerrahide karşılaştığımız komplikasyonlar arasında en ciddi olanlarından biridir. Bu sorunun çözümüne yönelik bu güne kadar bir çok çalışma yapılmış fakat hiçbirisi tam olarak başarıya ulaşamamıştır. Çalışmamızda anastomoz kaçağı oluşturulmuş bir ortamda onarım için fibrin yapıştırıcı ve adezif film kullandık. Anastomozda patlama basıncı ölçümü ve histopatolojik değerlendirme yaptık.Her grupta 7 ratın olduğu 4 grup oluşturuldu. Ratların distal kolon anslarına transeksiyon uygulandı. Kontrol grubuna transeksiyon sonrası kaçak oluşturmadan yeniden anastomoz yapıldı. Diğer gruplara transeksiyon sonrası kaçak modeline uyularak inkomplet anastomoz yapıldı ve antimezenterik tarafta 5 mm'lik açıklık bırakıldı. Primer onarım grubuna post op 3. günde sadece anastomoz onarımı yapıldı. Fibrin yapıştırıcı grubuna anastomoz onarımıyla birlikte aynı bölgeye fibrin yapıştırıcı uygulandı. Adezif film grubuna ise onarımla birlikte aynı bölgeye adezif film uygulaması yapıldı. Reoperasyon sonrası 3. günde ratlar sakrifiye edildi. Anastomoz patlama basınçları ölçüldü ve histopatolojik değerlendirmede fibroblast aktivasyonu, inflamasyon, neovaskülarizasyon ve kollajen miktarı skorlaması yapıldı.Adezif film uygulanan grupta patlama basınçlarının anlamlı olarak yüksek olduğunu tespit ettik (p0,05). Çalışmamız sonucunda adezif film uygulamasıyla daha dayanıklı onarım yapılabileceği kanaatine vardık. Yaptığımız çalışmanın bu konuda atılacak adımlara küçük de olsa ışık tutacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Anastomotic leaks are one of the most serious intraoperative complications. Although an ample number of studies have been devoted to the solution of this problem, none of them has been able offer a decisive success. We have used fibrin glue and adhesive film for the repair in a formed anastomotic leak environment. We have measured the blast compression in anastomosis and carried out histopathological evaluation.Each group covered 4 groups having 7 rats. We transected the distal colon ans? of the rats. The control group was subjected to another anastomosis without a leak after the transection. Other groups had incomplete anastomosis with leaks after the transaction and an opening of 5 mm was left on the antimesenteric side. The primary repair group received only anastomotic repair on post-op day 3. The fibrin glue group received anastomotic repair with fibrin glue applied to the same area. The adhesive film group received anastomotic repair with adhesive film application to the same area. The rats were sacrificed 3 days after the reoperation.