Sinir koruyucu olmayan retropubik radikal prostatektomi örneklerinde nörovasküler demet yayılımı
Distribution of neurovasculer bundle (NVB) in non-nerve-sparing retropubic radical prostatectomy specimens
- Tez No: 297422
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sinir koruyucu olmayan retropubik radikal prostatektomi örneklerinde nörovasküler demet yayılımıAmaç: Lokalize prostat kanserinde RP primer tedavi prosedürlerinden birisidir. Sinir koruyucu cerrahi sonrası erektil fonksiyon yeterli oranda korunmamaktadır. Prostatı saran sinirlerin lokalizasyonları ve ereksiyona katkısı, prostatın büyüklüğüne göre bunların değişip değişmeyeceği net bilinmemektedir. Bu gerekçe ile biz NVD anatomisini histolojik olarak inceleyip prostatın büyüklüğüyle NVD' nin lokalizasyonunu araştırdıkYöntem ve Gereçler: Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2010- Ekim 2010 tarihleri arasında sinir koruyucu olmayan retropubik RP yapılan 25 hasta çalışmaya alındı. Her hastadan prostatın apeks, orta ve bazalinden 2 şerli olmak üzere sağ ve sol prostat lobu dahil 12 kesit alındı. Her kesit çember şeklindeki 12 zona bölünmüş slayt üzerinde incelendi. Prostat kapsülü dışındaki sinirler manuel olarak sayıldı.Bulgular: Bütün vakalarda sinirlerin en fazla görüldüğü yer, prostatın posterolateralindeydi. Apeksteki sinir sayıları, orta ve bazalden daha az olarak sayıldı. Hastaların yaşları ve prostat hacimleri için iki grup yapıldığında, gruplar arası NVD dağılımı açısından anlamlı fark görülmedi. Toplam sayılan sinirlerin, %8,8'i anteriorda, %9'u posteriorda, %35 - %30,6'sı posterolateralde ve %8.5 - %8.0'i anterolateralde olduğu görüldü. Sinirlerin, demet şeklinde değilde, prostatın anterioruna doğruda sprey tarzında sarmakta olduğunu gözledik.Sonuç: Prostat büyüklüğüyle NVD'nin yayılımı arasında bir ilişki yoktur. NVD'nin anatomik varyasyonları olabilir. Prostatın anterioruna dağılan sinirlerin ereksiyona katkısı akılda tutulmalıdır. Sonuçta periprostatik sinirlerin dağılımında daha çok araştırma ve patolojik değerlendirme gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Distribution of neurovasculer bundle (NVB) in non-nerve-sparing retropubic radical prostatectomy specimensObjective: Radical prostatectomy is one of the primary treatment procedures of localized prostate cancer. Erectile function after nerve-sparing surgery does not preserve in high rate. Localization of nerves surrounding the prostate and their contribution on the erection was not well known if changed or not according to the size of the prostate. With this rationale, we examined the histological anatomy of the NVB and investigated localization of NVB according to the prostate size.Materials and Methods: 25 patients undergoing non-nerve-sparing retropubic radical prostatectomy between January 2010 - October 2010 in Selcuk University Meram Medical Faculty, Department of Urology were studied. In each case 2 slides were taken from the apex, the mid-body, and the base of prostate for the left and right lobe, respectively totally 12 slides for each case. We reconstructed images from scanning the slides and prepared them for analysis by placing them on a circle divided into 12 designated zones. The number of total nerves on the outside of the prostatic capsule was determined manually for each zone.Results: In all cases the nerves most commonly seen in the posterolateral aspect of prostate. The nerve numbers in the apex were counted as less than the middle and basal. When the patients divided in to two groups according to the age of patients and prostate volume, there are no significant difference distribution of NVB between groups. Distribution of nerves were seen 8.8% in anterior, 9% in posterior, 35% - 30.6% in posterolateral and 8.5% - 8.0% in anterolateral. We observed NVB was spread anteriorly, without bundle like formation in cases.Conclusion: There is no relationship between distribution of NVB and the size of prostate. There may be anatomical variations of NVB. Should be remembered that nerves spread on the anterior aspect of prostate were contributed in erection. Further investigations and pathological assessments are needed for periprostatic nerve distiribution