Kardiyoembolik olmayan iskemik inmeli hastalarda metabolik sendromun inme rekürrensi ve prognozu üstüne olan etkileri
Kardiyoembolik olmayan iskemik inmeli hastalarda metabolik sendromun inme rekürrensi ve prognozu üstüne olan etkileri
- Tez No: 297437
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnme, dünya toplumlarında kalp hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü ölüm nedeni olup, sakatlık ve özürlülük yapan en önemli hastalıktır. Primer önleme özellikle önemlidir, çünkü vakaların %70'i ilk olaydır (169). Etkili önleyici yaklaşımlar ile yaşa spesifik insidansı son 20 yıl içinde %40 azaltılmıştır. Metabolik sendrom ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişkiye dair çok sayıda çalışma olmasına karşın, metabolik sendrom ile serebro vasküler hastalık arasındaki ilişkiye dair çok az çalışma bulunmaktadır. Metabolik sendrom tanısı için dünya sağlık örgütü tanı kriterleri kullanıldı. Genetik ve çevresel faktörler sonucu meydana geldiği düşünülen metabolik sendrom'un fizyopatolojisinin temelini insülin direnci ve yağ dokusu bozuklukları oluşturmaktadır. Metabolik sendrom'un karakteristik özellikleri abdominal obezite, kan basıncı yükselmesi, glukoz intoleransı ve aterojenik dislipidemi olarak tanımlanmıştır. Ayrıca protrombotik ve proinflamatuar bir süreç olarak ifade edilmiştir. Biz bu çalışmada kardiyoembolik olmayan iskemik inmeli hastalarda metabolik sendrom'un inme rekürrensi ve prognozu üstüne olan etkilerini incelemeyi amaçladık.Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen bu çalışmaya toplam 132 hasta alındı. Bu 132 hastanın 47(%35.6)' sı kadın, 85(%64.4)'i erkek olup,cinsiyetten bağımsız olarak bütün vakaların yaş ortalaması 64.92±11.6'dür.
Özet (Çeviri)
Stroke is the third leading cause of death worldwide after heart disease and cancer,and the number one cause of disability and handicap.Primary prevention is especially important because 70% of the cases are first occurences(169).With effective preventive measures taken,age-specific incidence has been reduced by 40% in the last 20 years. Despite the fact that many studies have been carried out on the relationship between and cardiovascular diseases,only a few studies on the relationship between metabolic syndrome and cardiovascular diseases are available. metabolic syndrome was diagnosed using the World Health Organization diagnosis criteria. Genetic and environmental factors are thought to be the causes of metabolic syndrome whose physiopathology is related to insulin resistance and disorders of the fatty tissue.The characteristic features of metabolic syndrome are abdominal obesity,high blood pressure, glucose intolerance and atherogenic dislipidemy.