İskemik serebrovasküler hastalıkların ve karotis aterosklerozun serum LP (a) düzeyi ile ilişkisi
Relationship between lipoprotein (a) and both ischemic cerebrovascular diseases and carotid atherosclerosis
  1. Tez No: 102926
  2. Yazar: BAHAR KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL APAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET İskenıik Serebrovasküler Hastalıklann ve Karotis Aterorosklerozun Serum Lipoprotein (a) Düzeyi ile İlişkisi Daha önce yapılan çalışmalarda yüksek Lp(a) düzeyi ile serebral infarkt ve karotis aterosklerozis arasındaki ilişkide çelişkili sonuçlara rastladık. Bu nedenle biz, akut serebral infarkt ve serebral aterosklerozda serum Lp(a) düzeyini ve arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, 50 serebral infarktlı hasta (31 kadın, 19 erkek) ile 50 sağlıklı (25 kadın,25 erkek) birey çalışmaya alındı. Hastalardan serebral akut atağın 1.- 5. günleri arasında kan örnekleri almdı ve ilk iki hafta içinde karotis doppler ultrasonografı yapıldı. Lp(a) düzeyi nefolometrik yöntemi ile ölçüldü. Lp(a) >30 mg/dl yüksek olarak kabul edildi. Yapılan istatistiksel araştırma sonrası tüm hasta grubunda, kontrol grubuna göre serum Lp(a) düzeyi yüksek bulundu (p< 0.005). İnfarkt lokalizasyonuna göre hastalar kortikal arter oklüzyonu (KAO) ve perforan arter oklüzyonu (PAO) olarak iki alt gruba ayrıldığında, bu iki alt grup arasında serum Lp(a) düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). İnfarkt etyolojisine göre hastalar aterosklerotik, kardiyoembolik ve laküner infarkt alt grupları oluşturularak serum Lp(a) düzeyi ile ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relationship Between Lipoprotein(a) and both ischemic Cerebrovascular Diseases And Carotid Atherosclerosis. In previous works we have found controversial results in the relationship between high lipoprotein(a) level and both cerebral infarction and carotid atherosclerosis. Therefore we aim to investigate serum Lp(a) levels in patients with cerebral infarction and cerebral atheriosclerosis. For this purpose 50 patients with cerebral infarction (31 women, 19 men) and 50 healthy subjects (25 women,25 men) were included in the study. Blood samples were obtained from patients within 1-5 days of cerebral acute attack and carotid doppler was carried out within first two weeks. Lp(a) level was measured with nephelometric method. The value of higher than 30 mg/dl for Lp(a) was accepted as increased value. Statistical investigations showed that Lp(a) levels was found to be high when compared with control group (p0.05). Patients were classified to subgroups as atherothrombotic, cardioembolic and lacunar infarction according to etiology of infarction and the relationship between Lp(a) and etiology was examined.