Radius başı kırıklarında farklı cerrahi yöntemlerin fonksiyonel ve propriyoseptif değerlendirmesi
Functional and proprioceptional evaluation of different surgical modalities for radial head fractures
  1. Tez No: 297468
  2. Yazar: DR.AYDIN BUDEYRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Sık karşılan bir travma olan dirsek travması ve dirsekte sık karşılaşılan bir kırık tipi olan radius başı kırıklarında güncel olarak uygulanan mevcut farklı cerrahi yöntemler arasında uzun dönem propriyosepsiyonel ve fonksiyonel farkların araştırılması ve değerlendirilmesi daha önce çalışılmamış bir parametre olması ve sonuçlar açısından ciddi propriyoseptif defisitleri olan ya da profesyonel düzeyde propriyosepsiyonel ihtiyaçları olan hasta populasyonlarının yaşam kalitesine katkıda bulunması ve dirsek kırıkları cerrahi tedavi ve fiziksel rehabilitasyonunda en tatminkar sonuçlara ulaşılması adına atılmış bir adım olarak önem arz etmektedir.Radius başı kırıklarında uygulanan farklı cerrahi yöntemlerin uzun dönem sonuçlarına dair uygulanan testlerin ortalama median, maksimum ve minimum değerler incelendiğinde Jamar El kavrama Gücü Skorları en yüksekten düşüğe sırasıyla; Protez, AR+İF, Eksizyon vakalarında, DASH Skorları açısından sonuçlar en iyiden kötüye; AR+ İF, Protez, Eksizyon vakalarında, Mayo skorlar açısından sonuçlar en iyiden kötüye; AR + İF, Protez, Eksizyon vakalarında, Repozisyon testleri açısından sonuçlar en iyiden kötüye pasif repozisyonda; Eksizyon, AR+İF, Protez, aktif repozisyonda; Eksizyon ? Protez, AR+İF, Pik tork testleri açısından sonuçlar Fleksör pik tork testlerinde en yüksekten düşüğe; AR + İF, Protez, Eksizyon, Ekstansör pik tork testlerinde en yüksekten düşüğe; AR+İF, Protez, Eksizyon, Hareket genişliği sonuçları Fleksiyon genişliğinde; Protez, AR + İF, Eksizyon vakalarında, Ekstansiyon genişliğinde; Eksizyon, AR+İF, Protez vakalarında, Pronasyon genişliğinde; AR+İF, Protez, Eksizyon vakalarında, Supinasyon genişliğinde; Protez, AR+İF Eksizyon vakalarında kaydedilmiştir. Valgus açısı artışı sonuçları ise en düşükten yükseğe; AR+İF ? Protez, Eksizyon vakalarında izlenmektedir. Ekstansör pik tork ve repozisyon sonuçlarının, dominant taraf ilişkisine bağlı olarak dominant taraf kırıklarında cerrahi yöntemden bağımsız şekilde taraf dominansı etkisiyle istatistiksel olarak anlamlı derecede iyi sonuç oluşturduğu, eklem hareket açıklığının artroplasti vakalarında belirli oranlarda kısıtlı kaldığı, eksizyon vakalarında ise hiperpronasyon ve hipersupinasyon paterni şeklinde aşırı derecede laks olduğu, genel olarak en iyi fonksiyonel ve propriyosepsiyonel sonuçların radius başının rekonstrükte edilerek korunabildiği, bu yolla radius başının dirsek propriyosepsiyonuna direkt (vibrasyon, basınç, sürtünme) ve indirekt (sekonder valgus stabilizasyonu, radial ön kol uzunluğunun ve valgus açısının korunması, dirsek çevresi kas uzunluk-gerilim ilişkisinin optimal düzeyde tutulması) propriyosepsiyonun korunduğu osteosentez yöntemlerinde edildiği görülmektedir. Propriyosepsiyonu korumak için primer stabilizörler (MKL) yanında sekonder stabilizörlerin de (Radius başı) korunması gerekmektedir. Bu şekilde dirsek çevresi kas uzunluk-gerilim dinamikleri, optimum düzeyde tutulabilir, motor ve duysal propriyosepsiyonun daha etkin olarak korunabilir. Radius başı kırıkları sonrası farklı cerrahi yöntemler içinde dirsek propriyosepsiyonu üzerinde en etkin olan yöntemlerin sırasıyla Osteosentez (Direkt + İndirekt katkı), Artroplasti ( İndirekt katkı) ve Eksizyon (Katkısız) şeklinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of the long term proprioceptional and functional differences between different surgical techniques for the radial head fractures, a very common and disabiling type of elbow trauma, a very common and disabling type of elbow fracture, is an important parameter; that has not been studied and evaluated yet, to achieve better outcomes with the surgical treatment and physical rehabilitation of the elbow fractures, to contribute the functional quality of the patient populations in the need of professional level of proprioception, and to contribute the daily living quality of the disabled ones having severe proprioceptional impairments.As the median, mean, minimum and maximum values of the tests performed for the long-term results of different surgical modalities recently been preferred for the radial head fractures are evaluated and ranked in order of the highest to the lowest, the best to the worst; Jamar Hand Grip Strengths were as Prosthesis, OR+IF, Excision; DASH scores were as OR+IF, Prosthesis, Excision; Mayo Elbow Performance Scores were as OR+IF, Prosthesis, Excision; Passive reposition performances were as Excision, OR+IF, Prosthesis; Active reposition performances were as Excision ? Prosthesis, OR+IF; Flexor Peak Torque performances were as OR+IF, Prosthesis, Excision; Extensor Peak Torque performances were as OR+IF, Prosthesis, Excision; Range of Motions were as Prosthesis, OR+IF, Excision in Flexion; Excision, OR+IF, Prosthesis in Extension; OR+IF, Prosthesis, Excision in Pronation; Prosthesis, OR+IF, Excision in Supination. Valgus angle increase in order of the lowest to he highest were OR+ IF ? Prosthesis, Excision. Extensor peak torque and repositional accuracy were noted to be better in the dominant side mainly by the effect of side dominance than by the type of surgical technique. ROM measurements were more limited in the arthroplasty group, and more lax in the excision group as a hyperpronation and hypersupination pattern. The overall functional and proprioceptional outcomes among all tests were greatest in the osteosythesis group in which the radial head was preserved by radial head reconstruction and so that the direct ( vibration, pressure transmission, friction) and indirect ( restoring the secondary valgus stabilisation, the radial fore arm length and valgus angle, the elbow muscle length-tension relationship in a optimum level) contributions of the radial head to elbow propriception were preserved also. To preserve the proprioceptional functions of the elbow, beyond the preservation of primary stabilizers (ie. MKL), the preservation of secondary stabilizers (ie. Radial Head) should be maintained. So that the elbow muscles? length-tension dynamics may be kept at the optimum level, motor and sensory proprioception may be preserved more efficiently. Among the different surgical modalities recently being used in the radial head fractures, the greatest proprioceptional outcomes were achieved and noted in the osteosythesis (Direct + Indirect contribution) group, then were ranked in order of performance as Arthroplasty ( Indirect contribution) and as Excision (No contribution).