Kalıcı atriyal fibrilasyon olgularında kalp hızının BNP ve diyastolik ölçümlerle ilişkisi
The relationship between BNP, diastolic parameters and heart rate in patients with persistant atrial fibrillation
- Tez No: 297495
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik atriyal fibrilasyonu olan hastalarda sıkı kalp hızı kontrolünün ılımlı kalp hızı kontrolünden üstün olduğunu gösteren sınırlı çalışma bulunmaktadır. Kronik atriyal fibrilasyona sıklıkla diastolik disfonksiyon eşlik etmektedir. AF olgularında BNP değerleri sinüs ritmine göre yüksek bulunur. BNP yüksekliğinin diyastolik disfonksiyon ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Çalışmamız; Kronk atriyal fibrilasyonu olan hastalarda sıkı kalp hızı kontrolünün BNP değerlerine etkisi diyastolik fonksiyonlarda iyileşmeyle ilişkili olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır.Çalışma planı: Çalışmaya 01.Ocak.2009 ? 01.Eylül.2011 tarihleri arasında kardiyoloji polikliniğinde kronik atriyal fibrilasyon tanısı olan hız kontrolü startejisi ile takip edilen 38 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: There are few trials showing that strict rate control is superior to lenient rate control in patients with chronic atrial fibrillation. Chronic atrial fibrillation is frequently accompanied by diastolic dysfunction. Subjects with atrial fibrillation, serum BNP values are higher than subjects with sinus rhytm. High BNP values are related to diastolic dysfunction. Our study aims to investigate the effect of strict rate control on BNP values and improvement in diastolic dysfunction in patients with chronic atrial fibrillation.Materials and method: 38 patients who admitted to cardiology outpatient clinic between 01 october 2009- 01 september 2011 and had chronic atrial fibrillation treated with strict rate control strategy are included in our study. Serum BNP values, echocardiography, electrocardiography, 24 hour ambulatory electrocardiography recordings are examined to compare clinical and laboratory features of 25 patients who had strict rate control ( mean heart rate ? 80 beats /min) and 13 patients in whom strict rate control could not be achieved ( mean heart rate > 80 beats /min).Findings: Patients with strict rate control had mean heart rate 101±16,3 beats /min initially and 77±5,2 after strict rate control. The change in mean heart rate was statististically significant ( p< 0.001). Initial mean BNP value was 392±272 pg/dl and 249±224 pg/dl after strict rate control.