Hipertansif hastalarda kalp hızı, kalp hızı değişkenliği ve kardiyovasküler risk belirteçleri arasındaki ilişki
The relatıonshıp between heart rate, heart rate varıabılıty and cardiovascular rısc factor at hypertantıon patıent
  1. Tez No: 297494
  2. Yazar: ALPER ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZHAN GÖLDELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: 21. yüzyılın basından itibaren kardiyovasküler hastalıklar gelişmiş ülkelerdeki ölüm sebeplerinin %50'sinden, gelişmekte olan ülkelerdeki ölüm sebeplerinin %25'inden sorumlu hale gelmiştir. Bir çok risk faktörünün bilinmesine rağmen risk faktörleri olmayan hastaların da kardiyovasküler hastalıkların gözlenmesi nedeniyle yeni bir takım öngördürücülere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda yapılan geniş çaplı araştırmalarda kardiyovasküler hastalığı olanlarda kalp hızı mortalite ve morbidite ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Bizim çalışmamızdaki amaç kalp hızı ve kalp hızı değişkenliğinin diğer kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkisini değerlendirmektir.Materyal ve Metodlar : Çalışmaya kardiyovasküler hastalığı ve diyabeti olmayan 37-72 yaş arası 18'i kadın , 45'i erkek olmak üzere toplam 63 ardışık hasta dahil edildi (yaş ortalaması 51,67 ± 10,04). Poliklinik kayıtlarından anamnez ve laboratuar sonuçları alındı. SphygmoCor (AtCor Medical Instruments) markalı tonometri cihazı ile tüm hastaların aortik NDH hesaplandı. Tüm hasta bireylerde ritim analizi; holter cihazları ile kayıtlar alınarak elde edildi. Alınan 24 saatlik EKG kayıtlarından yapılan zaman bağımlı kalp hızı analizlerinde ortalama kalp hızı max ve minimum kalp hızları ortalam RR süreleri 24 saat triangle index SDNN SDANN RMSSD değerleri elde edildi. Kalp hızı ve kalp hızı değişkenliği ile diğer kardiyovasküler risk faktörleri karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışma hastalarının yaş ortalaması 51.6±10 (37 ile 72 yaş arası) nabızortalaması 84.3±9.5 idi. 63 hastanın 29 (%46) u sigara kullanmakta, 32 (50.7) sinin birinci derece akrabalarında en az birinde kardiyovasküler hastalık öyüsü yer almakta idi. Ortalama sistolik kan basınçları 141.7±13.5 diyastolik kan basınçları 75.3± 6.9, nabız dalga hızı (NDH) 5.73 ± 0.45 m/sn, ortalama karotis intima media kalınlığı 0.87±0.09mm idi. Tüm hastalar hipertansiyon sürelerine göre 4 gruba ayrıldıklarında (yeni tanı, 0-5 yıl, 5-10 yıl, 10 ve üzeri ) PVW (p: 0.996 ), AUG index (p: 0.597) ve KİMK (p: 0.515) açısından anlamlı fark saptanmadı. Sigara kullanan ve kullanmayan hastaları karşılaştırdığımızda ise boy ile sigara kullananlar arasında anlamlılık saptanmıştır (p:0.03). Bu durum erkek hastalarda sigara içiminin daha fazla olması ile açıklanabilir. Sigara içen hastaların bazal kalp hızı, SDANN (p: 0.012), triang index (p: 0.044) ve gece/gün kalp hızı oranı (p: 0.019) anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Kadın cinsiyette HDL düzeyi (p: 0.015) max kalp hızı (p: 0.005) minimum kalp hızı (p: 0.011), ortalama kalp hızı gece (p: 0.019) PWV(p: 0.002) ve AUG index (p: 0.008) anlamlı oranda daha yüksek bulunmuştur. Aile öyküsü ile diğer belirteçler arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Median gecelik kalp hızına(65 vuru/dk) göre 2 gruba ayrılan hastaların yaş, cinsiyet, LDL, HDL düzeyi , nabız dalga hızları arasında anlamlı farklılık saptanmamakla birlikte karotis intima media kalınlığı ile gecelik kalp hızı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. .Sonuç: Kardiyovasküler hastalığı öngörmede çeşitli noninvaziv tetkikler kullanılmaktadır. Bu tetkiklerin basit olması yanında kardiyovasküler hastalığı tahmin etmede doğruluk oranının yüksek olması gerekmektedir. Günümüzde kardiyovasküler hastalığı öngörmede kullanılan tetkiklerde ciddi mesafeler katedilmiştir. Ancak hala hiçbir testin duyarlılığı ve özgüllüğü tüm hasta grubunu tahmin etmede yeterli değildir. Bu nedenle her zaman tanıyı öngörmede yeni destekleyici yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu açıdan bakıldığında kalp hızı ve kalp hızı değişkenliği poliklinik şartlarında maliyetsiz ölçülebilen noninvaziv bir yöntem olarak önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose : Cardiovascular illnesses became being responsible for %50 the cause of death in developed country and %25 in developing country. A certain number of signs are needed because of the fact that the cardiovascular illnesses are also seen on patients who have no risk factor, altough a lot of risk factors are not known. It was shown in large-scale studies that there is a correlation between heart rate mortality and morbidity on patients having cardiovascular illness. The purpose in our study is to analyse the correlation between heart rate, heart rate variability and other cardiovasculer risk factors.Material and Methods : 63 systaltic patients who were 37-72 years old, 18 women, and 45 men were included, which their average age was 51.6±10. The results of anamnesises were taken from policlinic records. Aortae NDH of all patients was computed with tonometry device whose brand was SphygmoCor (At Cor Medical Instruments) .Rhythm analyse records of all patients was got by using holter devices. Average heart rate, maximum and minimum heart rate, average RR period, 24 hours triangle index, SDNN, SDANN, RMSSD were got on time-attached heart rate analyse from 24 hours EKG records. Heart rate and heart rate variability and cardiovasculer risk factors were compared.Findings: Patients? average ages were 51.6±10 ( between 37 and 72 years old ), and their average pulses were 84.3±9.2. 29 patients ( %46 ) were addicted to smoking, 32 patients? ( %50.7 ) the first relatives had cardiovascular illness story. Average systolic blood pressures were 141.7±13.5 average dystolic blood pressures were 75.3±6.9. Pass pulse wave velosites (NDH ) were 5.7±0.4 m/sn. Average carotid intima media thickness? were 0.87±0.09. When all patients were set apart four groups according to periods an expressive difference was not found in terms of ( new diagnosis, 0-5 years, 5-10 years 10 and over ) PVW (p: 0.996), AUG index (p: 0.597 ) , and CIMT (p: 0.0515 ). It was seen statistically significant between length and smokers when I compared to smoking patients with not smoking patients (p: 0.03) . Male patients were taller than female patients, this state can grow out of more smoking. Smoking patients? basal heart rate, SDANN (P: 0.012 ) , triaging index, ( p: 0.044 ) and night/day rate of heart rate were higher. At female patients, level of HDL ( p: 0.015 ), maximum heart rate ( p: 0.005 ), minimum heart rate ( p: 0.011 ), average heart rate at night ( p: 0.019), PWV ( p: 0.002) and AUG index ( p: 0.008 ) were higher. It was not found an expressive difference between family story and other markers. It was not found an expressive difference between patients? ( who set into two goups according to median night heart rate ) age, sex, pass pulse wave velosite, LDL, HDL but ıt was found an expressive difference between carotid intima media thicness with nocturnal heart rate.Result: Severel noninvasive canvasses are used to predict cardiovascular illness. Accuracy rate of predicting is high, altough these canvasses are artless. At the present day canvasses being used to predict cardiovascular illness are so developed. However none of test susceptibility and specifity is not enough to predict all patient groups. Therefore; everytime new supporting methods are necessary to foresee diagnosis. We see heart rate and heart rate variability as a noninvasive method which can be measured without cost in policlinics.