Hemiplejik serebral palsi bulunan 6-12 yaş arası çocuklarda antropometrik farklılıkların değerlendirilmesi ve normal çocuklarla karşılaştırılması
The assesment of anthropometric differences and compared with normal children in 6-12 years old children with hemiplegic cerebral palsy
- Tez No: 297518
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ZİYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Serebral palsi; (SP); doğum öncesinde, doğum sırasında veya doğum sonrasında beyinde meydana gelen gelişimsel bir defekt, travma veya enfeksiyon gibi değişik bir çok nedene bağlı olarak oluşan kronik, ilerleyici olmayan, çeşitli hareket ve postür anomalileri ortaya çıkaran nörogelişimsel bir bozukluktur. SP bir ya da daha fazla ekstremiteyi ve sık olarak gövdeyi etkilemektedir. Bu etkilenme, çocuğun duruş ve hareketlerinde yetersizliklere neden olur. Çeşitli kas iskelet sistemi deformiteleri gibi ikincil bozukluklara ek olarak, zaman içinde gelişen farklı kompansasyon mekanizmalarının etkisi ile üçüncül bozuklukların tabloya eklenmesi sonucu, çocukların gelişim ve fonksiyonel bağımsızlık seviyeleri olumsuz bir şekilde etkilenir. Hemiplejik serebral palsi'de etkilenim vücudun aynı yarısında üst ve alt ekstremitede parezi ve spastisite ile karakterizedir. Karşı vücut yarısında tutulum siliktir.Milletlerin temel amaçlarından biri de fiziksel, zihinsel ve ruhsal bakımdan sağlıklı kişiler yetiştirmektir. Çocuklar da sürekli olarak büyüme ve gelişme sürecinde bulunduğundan, dikkatler bu evre üzerinde yoğunlaşmıştır. Çocukların büyüme ve gelişmesinin izlenmesinde, beslenme ve sosyoekonomik durumun değerlendirilmesinde kullanılabilecek erken ve uygun yöntemlerden biri antropometridir. Antropometrik yöntemler, her yaş grubunda uygulanabilir, pratik ve ucuz yöntemlerdir.Çalışmamızda amaç, hemiplejik SP'nin; her yaş grubunda, büyüme ve gelişme üzerine olan etkisini araştırmak, yaş grupları arasında farklılıkları incelemektir. Bu amaçla, 6-7 yaş grubu, 8-9 yaş grubu, 10-11 yaş grubu olmak üzere her yaş grubunda; hemiplejik SP'li çocukların hemiplejik tarafı ile sağlam tarafının antropometrik değerleri; hemiplejik SP'li çocukların hemiplejik tarafı ile normal çocukların antropometrik değerleri ve hemiplejik SP'li çocukların sağlam tarafı ile normal çocuğun antropometrik değerleri karşılaştırılmıştır.Çalışmamızın sonucunda, her yaş grubu hemiplejik SP'li çocuğun plejik taraf uzunluk, çap, çevre ve yağ ölçüm parametre değerlerinin sağlam taraf değerlerine göre düşük olduğunu; hemiplejik SP'li çocuklarda, bazı yaş gruplarında belirli parametre değerlerinin hem plejik hem de sağlam tarafının normal çocuklara göre düşük olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy is chronic, non progressive and neurodevelopment disorder that causes various action and posture abnormalities arising due to many reasons as developmental defect, trauma or infection in brain prenatal period and during birth or after birth. SP affects one or more than one extremity and often affects the body. This contagion causes insufficiency at the standing and actions of the child. Beside the secondary disorders as various muscle skeleton system deformities, the development and functional independency level of the children is affected due to adding the third degree deformities to table with affection of different compensation mechanisms that are developed in time. The contagious at the hemiplegic cerebral palsy is characterized with up and down extremity paresis and spasticity in the same half of the body. The retention at the counter half of the body is insignificant.One of the basic objectives of the nations is to grow physical, mentally and spiritually healthy people. The children are always in continuously growing and developing period so the attention focuses to this phase. One of the earliest and the most suitable methods that can be used evaluating the nutrition and socioeconomic cases of the children to follow children?s growing is anthropometry. Anthropometric methods can be applied to every age groups; they are practical and cheap methods.The objective of our study is to research the affection of hemiplegic SP to growing and developing of every age group children and to analyze the difference among age groups. For this purpose, the anthropometric values of hemiplegic side and sound side of the children from each age group with hemiplegic SP, 6-7 years group, 8-9 years group, 10-11 years group; anthropometric values of hemiplegic side and sound side of the children with hemiplegic SP and anthropometric values of normal children were compared.At the end of our study, we determined that plegia side diameter, around, length, fat measuring parameter values of every age group children with hemiplegic cerebral palsy were found lower than sound side values; also determined parameter values in some of age groups children with hemiplegic cerebral palsy is lower than the children with both plegia and sound side normal children.