Tekke (Akınoğlu) (Taşova-Amasya) yöresinin jeoloji incelenmesi
  1. Tez No: 29752
  2. Yazar: FİKRİ ZORTUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada Tekke (Akmoğlu) (Taşova-Amasya) yöresinin jeolojisi yapılmıştır. Ayrıntıda bu bölgede görülen bütün oluşukların dokanak ilişkileri, statigrafik konumlan, yayılımları, fosil içerikleri, çökelme ortamları, yapısal unsurları ve tarihsel gelişimleri incelenmiştir. İnceleme alanında, iki ayrı levhada gelişimini sürdürmüş iki ayrı birlik bulunmaktadır. Kuzey alanda bulunan Pontid Birliğinin en altında olasılıkla paleozoyik yaşlı Tokat Grubu metamorfitleri bulunur. Bunların üzerinde bir bindirme dokanağı ile Üst Kretase sonu yaşlı Artova ofiyolit Karışığı gelmiştir. Temel üzerinde oiokton olarak ancak, ne tür bir oluşuğun üzerine geldiği bilinmeyen Kampaniyen yaslı Tersakan formayonu bulunmaktadır. Güney alandaki Anatolid Birliği oluşukları temelde olasılıkla paleozoyik yaşlı Tokat Grubu metamorfitleri ile başlar. Üst Triyas-Alt Kretase yaşlı Doğdu formasyonunun kireçtaşları açılı uyumsuzlukla metamorfitlerin üzerinde gelişmiştir. Kampaniyen- Maastrihtiyen yaşlı Yumaklı formasyonu ve Doğdu formasyonu üzerinde açılı uyumsuzlukla Eosen yaşlı Çekerek formasyonu gelişmiştir. Kretase sonrası ve Eosen öncesinde, her iki birliğin çarpışması sonucu kapanan stür kuşağında. Plisyosen yaşlı Çerkeş Formasyonunun karasal kırıntılıları alttaki bütün birimleri ve stür kuşağını açılı uyumsuzlukla örtmüştür.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study the geologic research of Tekke (Akınoğlu) (Taşova-Amasya) region has been done. The statigraphic positions, spreadings, fossil contents, precipitation environment, structural and historical development of all of the units in the region have been studied in detail by following their touching- surface realitons. There are two different union in the region, which developed on two dif ferent plates. At the botton of Pontid Union in the northern region are the To kat Group metamorphites possibly dating back to Paleozoic age. On these, overlapped an overlapping touch-surface and Artova ophiolite karışığı dating back to the end of Upper Creatassic age. On the basement, there is Tersakan formation as an otoctone dating back to Campanien age but it is not known that on which formation the Tersakan formation is placed. The Anatolid Uni on formations starts on the basement with Tokat Group metamorphjtes pos sibly dating back to Paleozoic age. The limestones of Doğdu formation develo ped on the metamorphites with angular disharmony. The Çekerek formation developed with angular disharmony on Yumakli and Doğdu formations da ting back to Campaniyen-Maastrihtian age. Between Cretassic and Eossen age the continental fragments of Çerkeş formation dating back to Pliocene age covered all of lower layers and stur line with angular disharmony in the stur line which was closed due to the cross- crash of two unions.