Küçükçekmece-Hadımköy-Büyükçekmece alanının hidrojeoloji incelemesi
- Tez No: 29753
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MALİK GÖZÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
KÜÇÜKÇEKMECE-HADIMKÖY-BÜYÜKÇEKMECE ALANININ HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ (SU POTANSİYELİ) ÖZ Bu incelemede, K. Çekmece - Hadımköy - B. Çekmece alanının, derin su sondajları verileri ile hidrojeolojisi sunulmuştur. İnceleme alanının en yaşlı birimi, kil - killi kireçtaşı ve resifal kireçtaşından oluşan Eosen yaşlı Kırklareli formasyonudur. Üzerine diskordan olarak kum, silt bantlı kil ve kiltaşından oluşan Oligosen yaşlı Gürpınar formasyonu gelir. Gürpınar formasyonu üzerine diskordan olarak Miyosen çökellerinden oluşan, Çukurçeşme ve Bakırköy formasyonu gelir. Miyosen çökelleri kum - çakıl - kil - killikireçtaşı ve mactralı kireçtaşı seviyelerinden oluşmuştur. En üstte yer alan, Pleyis- tosen yaşlı Belgrat formasyonu ise tutturulmamış kum - çakıl ile temsil edilmiştir. İnceleme alanının kuzeyinde, Kırklareli formasyonu üzerine diskordan olarak gelmiştir. Hidrojeoloji bölümünde, birimlerin hidrolojik özellikleri ayrı ayrı incelenmiş ve drenaj örnekleri saptanmıştır. İnceleme alanındaki kaynaklar, 1/25.000 ölçekli hidrojeoloji haritasına işlenmiş ve debi değişimleri ile boşaldığı litolojiler çizelge halinde sunulmuştur. İnceleme alanı içinde bulunan sondaj kuyularının lokasyon yeri ve debileri hidrojeoloji haritasına işlenmiştir. Beslenme - boşalma miktarları hesaplanmış, emniyetli yıllık çekilebilir su miktarı belirlen- mistir. Kimyasal analiz neticelerine göre suların (SK7 nolu kuyu hariç) içme ve sulamaya uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the investigation, deep water drilling data an hidrogeology of K. Çekmece - Hadımköy - B. Çekmece area is presented. The oldest unit of the investigation area is the Eocene aged Kırklareli formation which is composed of clay - clayly limestone and reefallimestone, oligocene aqed Gürpınarformation composed of clay and claystone with siltbands unconformably over the unit.Çukurçeşme, Bakırköy for mation composed of miocene sediments comes over Gürpınar forma tion with an unconformity. Miocene sediments are composed of sand conglomerate -clay-clayly sandstone and the limestone with mactra. The pleistocene aged Belgrat formation situated characterized by loose sand conglomerate. At the nort of the investigation area, it comes unconformably over the Kırklareli formation. In the Hidrogeology section, hidrologic properties of the units are seperatly investigated and drenage samples are determined. The springs in the investigation area are plotted on 1/25.000 scaled hydrogeological map and yield changes and the litologies in whichthey are discharged presented as tables. The location of the drilling well sand yields in the investigation area plotted on the hidrogeological map. Recharge and discharge amounts are computed, annual safe water discharge amount are determined. According to the results of the chemical analysis water is found appropriate (except SK7 well) for drinking and irrigation purposes.