?Zafer Anıtı?Güvenpark?TBMM? kent aksının varolan durumunun irdelenmesi ve Cumhuriyet aksı olarak yeniden tasarımı
The observation of the existing situation of ?Zafer Monument?Güvenpark?TBMM? city axle and redesign of it as republic axle
- Tez No: 297557
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma kapsamında, Ankara kent merkezinde bulunan Atatürk Bulvarı'nın Zafer Anıtı ? Güvenpark ? TBMM aksı ve ilgili yaya alan ve yolları incelenmiştir. Yurt içi ve yurt dışında konu ile ilgili hazırlanmış olan kitap, tez, makale, bildiri, fotoğraf gibi yazılı ve görsel kaynaklar dışında, ilgili meslek odalarının yayınları, çevrimiçi branş portalları, yerel ekleri olan ulusal gazetelerdeki çalışma alanına dair güncel haberler çalışma materyalini oluşturmuştur. Konuya dair kent kimliği, kentsel tasarım, açık ve yeşil alanlar, yaya bölgeleri, meydanlar ve kent merkezlerinde trafik, yayalaştırma kavramları kuramsal temelde ifade edilmiştir. Alanın oluşumundan günümüze tarihsel dönüşümü, ilgili polemik/tartışmalar eşliğinde, oluşturulan hiyerarşik düzen içinde, lokasyonlara bağlı olarak kronolojik biçimde verilmiştir. Araştırma kapsamında, ülke çapında öneme sahip, başkentin kalbi konumunda ve tarihsel değeri yüksek olan alanın, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan yaşadığı erozyonun sebepleri ortaya konmuş, bu durum ilgili siyasal süreçlerle oluşan mekan-bilimsel etmenlerle doğrudan ilişkileri içerisinde ifadelendirilmiştir. Alana dair süregelen tartışmalara peyzaj mimarlığı meslek disiplini paradigması ile katkı sunacak biçimde alan etüd edilmiştir. Alanın ülke ve kent kimliği üzerindeki etkileri ve simgesel değerleri göz önünde bulundurularak, kuramsal temeller ve bulgular ?Cumhuriyet Aksı? ana konsepti içerisinde değerlendirilmiştir. Ulaşılan/üretilen olası çözüm önerileri, sayısal ortamda grafik olarak da ana fikir düzeyinde ifadelendirilen bir kentsel tasarım fikir projesi içerisinde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Zafer Statue ? Güvenpark ? TBMM axle of the Atatürk Boulevard, which is in the Ankara city center, and related pedesterian areas and paths are observed. The material of the study has been documental and visual resources prepeared about the subject, such as national and foreign books, thesises, articles, papers, photographs and also publications of related disciplines? chambers, online branch portals, up to date news about the subject on local publishings of the national newspapers. About the subject, concepts of urban identity, urban design, open and green areas, pedesterian areas, squares, traffic at city centers and pedestrianisation are referred to on the theoretical bases. The historic transformation of the area from its creation to now has been given with the related polemics/arguments chronologically based on locations in a prepared hierarchial order. In the case of study, the reasons of the economic and socio-cultural erosion faced by the area, which has importance in the national scale, located as the heart of the capital and has high historical value, has been brought up in a relation with the factors about place related sciences created by the related political processes. The area has been surveyed to be able to have a contribution to the ongoing arguments about the subject from the landscape architeture discipline?s point of view. While, the effects of the area on country and city identities and the symbological values of it are also considered, the theoretical bases and findings have been considered in the main concept of ?Republic Axle?. The found/created potential resolution advisory has been gathered in an urban design idea project, which is also sketched on digital media at the main idea level.