Tarihi kentlerde kimliksizleşme sorunu ve bir çözüm yolu olarak kentsel canlandırma projeleri
Disidentification problem at historical cities and urban revitalization projects as a solution
  1. Tez No: 297558
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
?Tarihi Kentlerde Kimliksizleşme Sorunu ve Bir Çözüm Yolu Olarak Kentsel Canlandırma Projeleri? isimli tez ile öncelikle ?kimlik? kavramının irdelenmesi ve kent kimliği, kimliksizleşme, kentleşme, kentlileşme gibi kavramsal birtakım araştırmaların yapılmasıyla ulaşılacak teorik yaklaşımlarla birlikte, bugünün pratiğinde çözüm önerileri geliştirilmesine bir örnek oluşturması amaçlanmıştır.Kentlerimiz ve var olan kimliklerini korumak ya da kaybolan kimliklerin disiplinlerarası bir çalışma ile yeniden var olmasını sağlamak, kimliksizleştirmenin hızla arttığı son dönemde üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Yaşatarak korumak ilkesine sahip olarak koruma görevini üstlenenlerin, bina ölçeğinden kurtularak alan ve kent ölçeğinde ?Kentsel Canlandırma Projeleri? ile kentin bütünü üzerinde çalışması ve bu yolla kentlerimizi geçmişi ile ve günümüzde yaşamımızın bir parçası olarak kimlikli kentler haline getirmesi beklenmektedir. Önümüzdeki zaman diliminde ayakta kalacak ve geleceğimize ışık tutacak kentler ancak bugün alınacak önlemlerle korunacak ve geliştirilecek kentlerimizdir.
Özet (Çeviri)
The objective of the thesis, ?Disidentification problem at historical cities and urban revitalization projects as a solution?, is to examine the concept of ?identity? and with the theoretical approaches achieved by conceptual researching of urban identity, losing identity, urbanization, to become urbanized, it is aimed to be an example of proposing solutions in today's practice.Recently, as more cities lose their identities, it is crucial to preserve these cities with their existing identity or to recreate the lost identity with a transdisciplinary practice. It is expected from those who take the task of protection to work with the principle of ?protecting while keeping it alive.? In order to achieve this, it is necessary to work on the scale of the entire city, rather than just the buildings, and transform these cities into cities with identity, by creating ?Urban Revitalization Projects? which would preserve the historical identity of the town as part of our daily routine. The urban cities that are going to survive and enlighten our future are the ones that are protected and improved by taking necessary precautions today.