Yi He Yuan (Summer Palace Parkı) koruma çalışmalarının peyzaj tasarımı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the preservation works at the Yi He Yuan (Summer Palace Garden) in terms of landscape design
- Tez No: 297559
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, Pekin'deki Yi He Yuan (Yaz Sarayı Parkı)'nın kuruluşu, tarihi gelişiminin incelenmesi, bugünkü durumunun irdelenmesi ve peyzaj tasarımı açısından değerlendirilmesi ile Çin park ve bahçelerinin tasarım prensiplerinin belirlenmesine yönelik bir çalışmadır.Bu amaçla çalışmada, Çin'deki kent parklarından ve dünyadaki kent parklarından örnekler alınmıştır. Bu kapsamda, öncelikle park (yeşil alan) kavramı, işlevleri ve açık-yeşil alan standartları incelenmiş, ayrıca araştırma alanları tanımlanmış ve ilgili fotoğraflar verilmiştir.Bu çalışma sonucunda, kent parklarının tanımlanması ve kentlerin gelişime ve refahındaki sürdürülebilir yönetim modeli kapsamında stratejik planlama, geliştirme çalışmalarının yürütülmesinin gerekliği belirlenmiştir. Bu süreçte Çin park-bahçe felsefesi ve mimarisi yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research covers the foundation, historical development and current state of the Yi He Yuan (Summer Palace) in Bei Jing. Yi He Yuan has been evaluated in terms of landscape design and the design prenciples of Chinese parks and gardens have been identified. Hence, some examples of urban parks from around the world and China have been examined. In this context, the concept of park (gren space) its functions and standards of urban green spaces have been searched. The research area has been defined and related photos have been taken.As a result of the study, the importance of strategic planning and development Works has been identified in terms of the definition of urban parks and sustainable management model for the development of citie. In this process, the philosophy and architecture of chinese parks and gardens have been reflected.