Karadeniz bölgesi Linyphiidae (Araneae) familyası üzerine faunistik çalışmalar
Studies on the fauna of family Linyphiidae (Araneae) of Black Sea region
  1. Tez No: 297609
  2. Yazar: HAYRİYE KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY TÜRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada 2007- 2010 yılları arasında Karadeniz Bölgesi'nden toplanan 17linyphiid türü incelenmiştir. Örneklerin morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmış,sinonimleri, dünya ve Türkiye yayılışları verilmiştir. Fenoloji ve habitatları ile ilgilikısa bilgiler sunulmuş ve yayılış haritası hazırlanmıştır. Ayrıca erkek kopulasyon organıve dişi genital organ yapısındaki sistematik önem taşıyan karakterler ayrıntılı bir şekildetanımlanmış ve çizimleri yapılmıştır. Plesiophantes Heimer, 1981 ve Bolyphantes C. L.Koch, 1837 Türkiye için yeni cins kaydı iken, Araeoncus clavatus Tanasevitch, 1987,Bathyphantes similis Kulczyn'ski, 1894, Bolyphantes alticeps (Sundevall, 1833),Centromerus sylvaticus (Blackwall, 1841), Mansuphantes fragilis (Thorell, 1875),Micrargus subaequalis (Westring, 1851), Tenuiphantes cristatus (Menge, 1866), T.jacksoni (Schenkel, 1925), Neriene peltata (Wider, 1834), N. radiata (Walckenaer,1841), Plesiophantes joosti Heimer, 1981 ise Türkiye için yeni tür kaydıdır. Araeoncusclavatus Tanasevitch, 1987 ve Plesiophantes joosti Heimer, 1981 türlerinin erkekbireyleri yeniden tanımlanırken, dişileri ilk kez tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 17 linyphiid species which collected from Black Sea Region between2007-2010 were investigated. Morphology of sample broadly were identified, synonymsdistribution of world and Turkey were given. Short knowledges about phenology andhabitats were given and distrubution map was also made for studied species. Importantsystematic characters of male copulatory organ and female genitalia werecomprehensively examined and drawings of this structure were made. PlesiophantesHeimer, 1981, Bolyphantes C. L. Koch, 1837 are new genus record for Turkey.Araeoncus clavatus Tanasevitch, 1987, Bathyphantes similis Kulczyn'ski, 1894,Bolyphantes alticeps (Sundevall, 1833), Centromerus sylvaticus (Blackwall, 1841),Mansuphantes fragilis (Thorell, 1875), Micrargus subaequalis (Westring, 1851),Tenuiphantes cristatus (Menge, 1866), T. jacksoni (Schenkel, 1925), Neriene peltata(Wider, 1834), N. radiata (Walckenaer, 1841), Plesiophantes joosti Heimer, 1981 arenew species record for Turkey. In addition to while the male of Araeoncus clavatus andPlesiophantes joosti are new identified, females? first time identified.