İç Anadolu bölgesi Lycosidae (Araneae) familyası üzerine faunistik çalışmalar
Studies on the fauna of family Lycosidae (Wolf spiders) of Central Anatolia region
  1. Tez No: 297608
  2. Yazar: NURCAN DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma ile İç Anadolu Bölgesi'nden 2003-2006 yılları arasında 186 lokaliteden 1890 örümcek toplanmış ve Lycosidae familyasına ait 9 cins ve 40 tür tespit edilmiştir. Örneklerin morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmış; sinonimleri, dünya ve Türkiye üzerindeki yayılışları verilmiştir. Habitat ve fenolojileri ile ilgili kısa bilgiler sunulmuş ve yayılış haritası hazırlanmıştır.Örümceklerin tayininde Simon [8], Tyschchenko [14], Locket ve Millidge [15,16], Roberts [18], Heimer ve Nentwig [19] tarafından hazırlanmış teşhis anahtarları kullanılmıştır. Teşhis çalışmalarında binoküler stereo mikroskoplar, fotoğraf çekiminde ise dijital kamera kullanılmıştır. Teşhisleri yapılan örnekler, etiketlenerek Niğde Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Araknoloji Müzesi'nde (NUAM) muhafaza altına alınmıştır.Türkiye örümcek faunası için 5 tür yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Türkiye için yeni kayıt olan türler şunlardır: Arctosa maculata, Pardosa aenigmatica, Pardosa blanda, Pardosa mixta, Pardosa saltans.
Özet (Çeviri)
In this study, 1890 spiders were collected from 186 locations between 2003 and 2006 in Central Anatolia Region and forty species in nine genera belong to family Lycosidae were determined. Morphology of samples were exactly identified; synonyms, their distribution in the world and Turkey was given. Short knowledges about fenology and habitat were also given and distribution map was made for studied species.In spider classification, the identification keys of Simon [8], Tyschchenko [14], Locket and Millidge [15,16], Roberts [18], Heimer and Nentwig [19] were used. Binocculer stereo microscopes were used during classification. The photographs of spiders were taken with digital camera. They were finally taken under preservation in the museum of Arachnology at Nigde University (NUAM).5 species were determined as new records for the spider fauna of Turkey. This species are Arctosa maculata, Pardosa aenigmatica, Pardosa blanda, Pardosa mixta, Pardosa saltans.